Tech hvg.hu 2024. május. 02. 11:03

Villámgyors és nagy tárhely fillérekért? Hát hány éves ön? És még hisz a mesékben?

Sokan és sokszor figyelmeztettek már, az „olcsó húsnak híg a leve” igazságára. Ez fokozattan érvényes a gyakran meghökkentően alacsony árakkal nyomuló kínai weboldalakra. A felhasználók itt látszólag remek üzleteket köthetnek, csak azután szembejön velük a valóság, pontosabban a termék, ami nem egészen az, amit a weboldal ígért.

Nem árt gyanakodni, ha egy termék ár-érték aránya túl szép ahhoz, hogy igaz legyen. Legutóbb a Tom’s Hardware hívta fel a figyelmet hamis Samsung SSD-kre, amelyeknél 4 TB-ot, 15,8 GB/s-os sebességet ígértek mindössze 43 dollárért (nagyjából 15 ezer forintért). Bolond lenne az, aki nem adna ennyi pénzt ilyen specifikációkért, hihetnénk, azonban ennek épp az ellenkezője igaz. A szóban forgó 1080 Pro nevű SSD ugyanis gyakran rosszabbul teljesít, mint egy egyszerű USB-s pendrive.

Már az árnak is gyanúsnak kellene lennie, ha a 4 TB-ra gondolunk, de még inkább a többi jellemzőt illetően. Az 1080 Prót ugyanis PCIe 4.0-s meghajtóként hirdetik, így viszont biztos, hogy az SSD nem tud 15,8 GB/s-os olvasási sebességet produkálni, ezt ugyanis még a hivatalosan leggyorsabb PCIe 5.0 meghajtók sem tudják.

Érdekes húzás az is, hogy a termék – érthetően – a Samsung SSD-k népszerűségét próbálja kihasználni. Egyébként sok kínai gyár alakítja úgy a termékeit, hogy azok a Samsung dizájnjára hajazzanak. Bár az eladó ebben az esetben ügyelt arra, hogy a Samsung neve ne kerüljön elő, nyilvánvaló, hogy az 1080 Pro Samsung termékként kíván szerepelni, hogy megtévessze a kevésbé tapasztalt felhasználókat. Az 1080 Pro név például azt sugallja, hogy a népszerű 990 Pro utódjáról van szó.

Az eredeti Samsung SSD és alatta a hamisítvány
Quasarzone

Az egyik koreai oldal részletesebb vizsgálat alá vette a szóban forgó terméket. Az 1080 Pro egyetlen NAND chipet tartalmaz TK1YL4BAAH2 jelöléssel. Ez egy hamis sorozatszám, amit gyári lézerrel véstek a NAND-ra, és nem ad vissza semmilyen találatot a Google-keresésből. Az SSD-figyelő és diagnosztikai szoftver azonban Intel márkájú 96-rétegű (B27A) 3D TLC NAND-ként azonosította.

Össze is vetették az ál-SSD-t a Samsung igazi termékével. Szintetikus benchmarkokban a Samsung 980 Pro több mint ötször nagyobb olvasási és hétszer nagyobb írási teljesítményt nyújtott, mint az 1080 Pro. Egy másik vizsgálat során a 1080 Pro 78 százalékkal több idő alatt tömörítette a 21 GB-os fájlokat, mint a a 980 Pro. Egy valós használati tesztben pedig a 980 Pro valamivel több mint fél perc alatt másolt egy 100 GB-os fájlt, míg a 1080 Pro több mint fél óráig dolgozott ezzel.

Ezek után talán már semmi meglepő sincs abban, hogy a 4 TB-nyi tárhely is – finoman fogalmazva – túlzás. Ha valaki megpróbálna annyi adatot írni az SSD-re, akkor egy ponton az vagy meghiúsul, vagy elkezdi felülírni a meglévő adatokat. Ez csupán egyetlen kiragadott példa volt, de sajnos sok hamis Samsung SSD van a piacon, különösen a kínai e-kereskedelmi platformokon, és a kezdő vagy kevésbé tájékozott fogyasztók bedőlhetnek ezeknek az SSD-csalásoknak. A Tom’s Hardware arra is figyelmeztet, hogy – tekintettel a Samsung SSD-k számozására – a dél-koreai gyártó következő, valószínűleg egy PCIe 5.0-s SSD-je 1080 Pro néven debütálhat. Viszont egyelőre ilyen SSD nem létezik, így ha valaki ilyennel találkozik, inkább kerülje, akármilyen csábító is az ára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.