Tech hvg.hu 2024. május. 02. 11:03

Villámgyors és nagy tárhely fillérekért? Hát hány éves ön? És még hisz a mesékben?

Sokan és sokszor figyelmeztettek már, az „olcsó húsnak híg a leve” igazságára. Ez fokozattan érvényes a gyakran meghökkentően alacsony árakkal nyomuló kínai weboldalakra. A felhasználók itt látszólag remek üzleteket köthetnek, csak azután szembejön velük a valóság, pontosabban a termék, ami nem egészen az, amit a weboldal ígért.

Nem árt gyanakodni, ha egy termék ár-érték aránya túl szép ahhoz, hogy igaz legyen. Legutóbb a Tom’s Hardware hívta fel a figyelmet hamis Samsung SSD-kre, amelyeknél 4 TB-ot, 15,8 GB/s-os sebességet ígértek mindössze 43 dollárért (nagyjából 15 ezer forintért). Bolond lenne az, aki nem adna ennyi pénzt ilyen specifikációkért, hihetnénk, azonban ennek épp az ellenkezője igaz. A szóban forgó 1080 Pro nevű SSD ugyanis gyakran rosszabbul teljesít, mint egy egyszerű USB-s pendrive.

Már az árnak is gyanúsnak kellene lennie, ha a 4 TB-ra gondolunk, de még inkább a többi jellemzőt illetően. Az 1080 Prót ugyanis PCIe 4.0-s meghajtóként hirdetik, így viszont biztos, hogy az SSD nem tud 15,8 GB/s-os olvasási sebességet produkálni, ezt ugyanis még a hivatalosan leggyorsabb PCIe 5.0 meghajtók sem tudják.

Érdekes húzás az is, hogy a termék – érthetően – a Samsung SSD-k népszerűségét próbálja kihasználni. Egyébként sok kínai gyár alakítja úgy a termékeit, hogy azok a Samsung dizájnjára hajazzanak. Bár az eladó ebben az esetben ügyelt arra, hogy a Samsung neve ne kerüljön elő, nyilvánvaló, hogy az 1080 Pro Samsung termékként kíván szerepelni, hogy megtévessze a kevésbé tapasztalt felhasználókat. Az 1080 Pro név például azt sugallja, hogy a népszerű 990 Pro utódjáról van szó.

Az eredeti Samsung SSD és alatta a hamisítvány
Quasarzone

Az egyik koreai oldal részletesebb vizsgálat alá vette a szóban forgó terméket. Az 1080 Pro egyetlen NAND chipet tartalmaz TK1YL4BAAH2 jelöléssel. Ez egy hamis sorozatszám, amit gyári lézerrel véstek a NAND-ra, és nem ad vissza semmilyen találatot a Google-keresésből. Az SSD-figyelő és diagnosztikai szoftver azonban Intel márkájú 96-rétegű (B27A) 3D TLC NAND-ként azonosította.

Össze is vetették az ál-SSD-t a Samsung igazi termékével. Szintetikus benchmarkokban a Samsung 980 Pro több mint ötször nagyobb olvasási és hétszer nagyobb írási teljesítményt nyújtott, mint az 1080 Pro. Egy másik vizsgálat során a 1080 Pro 78 százalékkal több idő alatt tömörítette a 21 GB-os fájlokat, mint a a 980 Pro. Egy valós használati tesztben pedig a 980 Pro valamivel több mint fél perc alatt másolt egy 100 GB-os fájlt, míg a 1080 Pro több mint fél óráig dolgozott ezzel.

Ezek után talán már semmi meglepő sincs abban, hogy a 4 TB-nyi tárhely is – finoman fogalmazva – túlzás. Ha valaki megpróbálna annyi adatot írni az SSD-re, akkor egy ponton az vagy meghiúsul, vagy elkezdi felülírni a meglévő adatokat. Ez csupán egyetlen kiragadott példa volt, de sajnos sok hamis Samsung SSD van a piacon, különösen a kínai e-kereskedelmi platformokon, és a kezdő vagy kevésbé tájékozott fogyasztók bedőlhetnek ezeknek az SSD-csalásoknak. A Tom’s Hardware arra is figyelmeztet, hogy – tekintettel a Samsung SSD-k számozására – a dél-koreai gyártó következő, valószínűleg egy PCIe 5.0-s SSD-je 1080 Pro néven debütálhat. Viszont egyelőre ilyen SSD nem létezik, így ha valaki ilyennel találkozik, inkább kerülje, akármilyen csábító is az ára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Kovács Gábor 2025. március. 31. 16:30

Trump közvetlenül megfenyegette Magyarországot az orosz olaj miatt

Az amerikai elnök zavaros fenyegetése alapján az USA az orosz olaj vevőin keresztül büntetné Moszkvát. Magyarország az orosz olaj egyik vevője, nem mellesleg pedig az Egyesült Államok fontos, több mint 9 milliárd eurós exportpiac Magyarországnak. Így az esetleges vámok és büntetőintézkedések hatalmas pofont jelentenének.