Tech hvg.hu 2024. április. 10. 11:03

Óriási segítség lehet az új telefonos alkalmazás, ami nagyon korán elkapja a kezdődő demenciát

Amerikai kutatók olyan okostelefonos alkalmazást fejlesztettek, amely a klinikai vizsgálatokkal egyenértékű pontossággal szűri ki a frontotepmorális demencia korai szakaszát. A megoldás révén értékes éveket nyerhetnek a betegek és családjaik.

Az okostelefonok, pontosabban az arra telepíthető alkalmazás segíthet felderíteni a korai demencia jeleit – számolt be róla a The Guardian a Kaliforniai Egyetem kutatóinak tanulmánya alapján, amely a JAMA Network Open című tudományos lapban jelent meg.

A frontotemporális demencia (FTD) egy neurológiai rendellenesség, amely általában az Alzheimer-kórban szenvedőknél fiatalabb korosztályt érinti – a 45–65 évesek körében alakul ki a leggyakrabban. A betegség az agy előre tervezéséért, a feladatok fontossági sorrendjének meghatározásáért felelős területét támadja meg, ennek következtében pedig megváltozik a beteg személyisége, viselkedés- és hangulatzavarok figyelhetők meg nála.

Az esetek harmada genetikai okokkal magyarázható. A betegség kutatása azonban nehéz, mivel sok esetben már akkor diagnosztizálják a betegséget, amikor az előrehaladott. Emiatt arról is keveset tudni, hogy miként reagálnak a betegek azokra a kezelésekre, amik csak a betegség korai szakaszában lehetnek hatékonyak. Adam Boxer, a tanulmány vezető szerzője szerint a betegség tüneteit gyakran más pszichiátriai problémának tudják be, ami szintén hátráltatja a korai diagnosztizálást.

A tudós csapatával együtt arra volt kíváncsi, hogy az okostelefonos alkalmazás mennyire lehet hatékony eszköz a betegség diagnosztizálásában. A kutatók az amerikai Datacubed Health nevű szoftvercéggel közösen olyan alkalmazást fejlesztettek ki, amely rögzítheti az emberek beszédét, miközben azok számos kognitív tesztet végeznek, beleértve az úgynevezett exekutív (végrehajtó) funkciók működését. Ezek közé tartozik a felfogás, a figyelem, a memória használata és a komplex feladatok végrehajtásának képessége.

Az alkalmazást 360 olyan felnőttön tesztelték, akiknél nagy a genetikai kockázata a frontotemporális demencia kialakulásának. Köztük olyanok is voltak, akiknél még nem jelentkeztek a tünetek. A tudósok a vizsgálat során bebizonyították, hogy az így elvégzett kognitív tesztek legalább olyan érzékenyek a frontotemporális demencia korai jeleinek kimutatására azoknál az embereknél, akiknél genetikailag hajlamosak a betegség kialakulására, mint a klinikákon végzett orvosi vizsgálatok.

A kutatók egyelőre nem tervezik, hogy az alkalmazást széles körben is elérhetővé tegyék, ehhez még további teszteket kell elvégezni. Az eredmények azonban azt mutatják, hogy a használata segítené a betegséget igen korán felismerni, ami esélyt adhat arra, hogy a kezelésekkel a betegség kialakulása és a személyiségvesztés minél később jelentkezzen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.