Tech hvg.hu 2024. április. 08. 20:03

Bekapcsolták a világ legerősebb MRI-gépét, lenyűgöző, milyen képet készít az agyról

Húsz éven át mintegy kétszáz mérnök dolgozott azon a mágnesesrezonancia-képalkotó berendezésen, ami segíthet jobban megérteni az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór működését.

Bekapcsolták a francia atomenergia-bizottság (CEA) kutatói a világ legerősebb MRI-készülékét, hogy megmutassák, mire képes. A teljesítménye egészen lenyűgöző: alig négy perc alatt olyan részletes felbontású képet készített az emberi agyról, amilyet egy átlagos kórházi eszköz számára több óra alatt képes létrehozni – írja az IFLScience.

A mágnesesrezonancia-képalkotó berendezések a testet – vagy a vizsgálni kívánt testrészt erős mágneses térrel veszik körbe. A legtöbb ilyen kórházi eszköz 1,5-3 tesla (T) erősséggel dolgozik. A most használt gép 11,7 T erejű, vagyis sokkal gyorsabban tudja elérni a rendkívül részletes felbontást, mint egy hagyományos gép. Ez igen lényeges szempont, hiszen a beteg néhány percig tud mozdulatlan maradni, néhány órán át viszont jó eséllyel nem.

CEA

Az új gép hatékonyan segíthet például az Alzheimer-kór vagy a Parkinson-kór kutatásában azzal, hogy eddig nem feltárt információkat tudhatnak meg a szakemberek az agy különböző részeinek elváltozásáról. Ez pedig jobb terápiákat eredményezhet.

Nicolas Boulant, a CEA kutatási igazgatója szerint az ilyen erősségű MRI-vel még bizonyos kémiai anyagok jele is rögzíthető, ami a hagyományos MRI-vel nem lenne lehetséges. Ezek egyike a lítium, amit a bipoláris zavar kezelésére használnak. A szkenner segítségével megnézhetik, hogyan terül el az anyag az agyban, így pontosabb képet kaphatnak a működéséről.

„Az Iseult-projekttel egy teljesen új világ nyílik meg a szemünk előtt, és izgatottan várjuk, hogy felfedezhessük” – mondta el Boulant. A szakember szerint a CEA célja, hogy 2026 és 2030 között ki tudják vizsgálni a neurodegeneratív betegségeket, valamint a pszichiátria hatásköréhez tartozó problémákat – például a skizofréniát és a bipoláris zavart.

CEA

A gép fejlesztése két évtizeden át zajlott, és több mint kétszáz ember dolgozott a projektben. A végeredmény egy 132 tonnás, 5 méter hosszú és széles eszköz lett, amiben 182 kilométernyi szupravezető vezeték tekereg. A mágneseket folyékony héliummal hűtik -271,35 Celsius-fokra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.