Míg a NASA a SpaceX-re támaszkodik az újrahasználható rakéták terén, a kínai űrtudományi vállalat maga fejleszt ilyen – és tesztelheti is őket hamarosan.
Két éven belül két újrahasználható rakétát is tesztelhet a kínai űrtudományi és -technológiai vállalat (CASC), megelőzve ezzel az amerikai NASA-t.
A SpaceNews cikke szerint az ország 2025-ben egy négyméteres, 2026-ban pedig egy ötméteres átmérőjű újrahasználható rakétát tervez indítani.
Ha minden a tervek szerint alakul, a kínai űrügynökség ezzel rövidesen többször is felhasználható rakétákkal rendelkezhet, de emellett még támaszkodhat az ország magánszektora által készített rakétákra is.
A NASA mindeközben a SpaceX magánvállalatra támaszkodik az újrahasználható rakéták tekintetében, sajátja nincs. Az embert néhány éven belül újra a Holdra juttató Artemis-program nem újrahasználható rakétákra támaszkodik. Ez az SLS, mely jelentős csúszásban van, és a költségei is elszálltak. Ha ez nem lenne elég, a kritikák kereszttüzében is van az elavult technológia (a 2011-ben lezárt Space Shuttle-program rakétáit használják újra, módosítva), valamint amiatt is, mert nem újrahasználható – jegyzi meg az Interesting Engineering.
Ha a kínai indítások sikerrel járnak, az azt jelenti, hogy a kínai űrügynökség hamarabb rendelkezik majd állami tulajdonban lévő, üzemképes újrahasznosítható rakétákkal, mint az Egyesült Államok és a NASA.
Kína a jelenlegi tervek szerint legkésőbb 2030-ig szeretne embert juttatni a Holdra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció, azon a Long March 5 rakéta indítása látható.)