Története legfontosabb frissítése futott be az iOS-hez: a 17.4-es rendszerváltozat, bár a nem egy új főverzió, mint az ősszel érkező iOS 18, valójában legalább akkora horderejű változásokat hoz.
Az iOS 17.4-es frissítés a világ pontján elérhető, de csak az uniós felhasználóknak hoz érdemi változásokat – mindenki más néhány új hangulatjelnek és biztonsági javításnak örülhet.
Az első dolog, ami mifelénk feltűnik, hogy a frissítőcsomag szokatlanul nagy: az érték ugyan készülékenként változhat, de tapasztalataink szerint 6 GB felett van a mérete, ami az új főverziókat idézi. Egy alverzió-váltásnál nem jellemző, hogy 1-2 GB-nál nagyobb lenne a frissítés.
A változások azonban jelentősek, de érdemes megjegyezni, hogy az Apple nem önszántából, hanem a napokban hatályba lépő, digitális piacokról szóló uniós jogszabálynak (DMA) eleget téve lépi meg azokat.
A legszembetűnőbb újítás, hogy ezentúl – az EU-ban – az iOS többé nem lesz zárt operációs rendszer, és vége az App Store monopóliumának. Az Androidon ez régóta alapvetés, ott van például az Amazon alkalmazásboltja, de iOS-en ez eddig lehetetlen volt – vagy az App Store, vagy semmi.
A frissítés kiadásakor ennek még semmi látszata, de ígéret már van arra, hogy a héten megjelenik az első, harmadik feles alkalmazásáruház. Fontos azonban, hogy amennyiben elhagyja a felhasználó az EU területét, az alternatív alkalmazásbolt megszűnik működni az újbóli visszatérésig.
Szintén kapcsolódik az App Store-hoz, hogy ezúttal az áruház sarccal terhelt, vitatott fizetési megoldása is megkerülhető lesz. A képlet eddig a következő volt: egy fejlesztő vagy lenyelte az Apple akár 30 százalékos jutalékát, és épített (elő)fizetési opciót az alkalmazásába, vagy kénytelen volt lemondani az egészről az appban. Igen – ha egy fejlesztő úgy döntött, nem kér az Apple saját fizetési rendszeréből, nem mondhatta azt a saját alkalmazásában, hogy „Kedves felhasználó, a weboldalunkon előfizethetsz”. Pláne nem helyezhettek el az appban egy hivatkozást, ami a weboldalra vezet. Ennek is vége, az iOS 17.4-gyel az alternatív fizetési megoldások is zöld lámpát kapnak.
A böngészést is érintik a változások. A legfontosabb újdonság szemmel láthatatlan: immáron nem kell minden böngésző mögé kötelezően a WebKit webmotort építeni. Eddig ugyanis a Chrome és a Firefox (és minden más is) egy másik köntösbe bújt Safari volt. Ezentúl azonban bármi használhatja a saját webmotorját: a Chrome a Chromiumot, a Firefox a Geckót és így tovább. Az Opera már jelezte, hogy élni fog ezzel, másokról egyelőre nincs hír.
Amivel azonban mindenki találkozni fog az EU-ban, az az alapértelmezett böngésző kiválasztását kérő ablak. Ez kötelező, de csak egyszer: egy randomizált listáról kell kiválasztani a legszimpatikusabb böngészőt, mire felugrik egy App Store-ablak.
Ebben, ha még nincs a készüléken, le kell tölteni a választott böngészőt, majd még ezen oldalon meg kell nyitni. Ezzel a lépéssel ez lesz az alapértelmezett böngésző az iPhone-on, de később bármikor módosítható a döntés a Beállításokban.
Az Apple megnyitja még a Tárcát is, így ezentúl már külső felek által fejlesztett fizetési szolgáltatások is hozzáférnek a mobilfizetéshez használatos NFC-chiphez.
Egyelőre tehát leginkább csak a lehetőséget adta meg a fejlesztőknek (és a felhasználóknak) az Apple, a látványos változás akkor jön majd el, ha megjelennek az új alkalmazásboltok.
A legjobbat a végére hagytuk: egy sor új hangulatjel is érkezik az iOS 17.4-gyel, ilyen hiánypótló darabok is gazdagítják a repertoárt ezentúl – a világ minden felhasználójánál:
Az már csak a hab a tortán, hogy az iOS 17.4 négy biztonsági hibát is javít – ezek közül kettőt már a támadók is aktívan kihasználtak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.