Tech hvg.hu 2024. március. 05. 08:03

Android van a telefonján? Ne lepődjön meg, ha váratlanul használhatatlanná válik, hozzányúltak az egyik funkcióhoz

Komoly szigorítást vezetett be a Google, küldeni és fogadni sem lehet a „megpiszkált” androidos készülékekkel az RCS-alapú üzeneteket.

Letiltja az RCS üzenetküldő funkciót a Google azon androidos készülékeken, melyeket a felhasználó „rootolt” – írja a sokasodó felhasználói visszajelzések nyomán a The Verge.

A „rootolásnak” magyar megfelelője nincs, de a folyamattal olyan jogosultságokat lehet szerezni az Androidban, melyeket a gyártó gyárilag nem biztosít – jellemzően joggal. Így olyan módosításokat is el lehet végezni a rendszer mélyén, melyekkel csökken a rendszer biztonsága. (De általában csak extra funkciók feloldására, hozzáadására használják a root jogkört a felhasználók.)

A jelek szerint azonban a Google ezt nem nézi jó szemmel, és a készüléküket rootoló felhasználókat elvágják a Google Messages üzenetküldő RCS-funkciójától. Ez az SMS felturbózására szolgáló internetalapú üzenetküldési megoldás.

Szinte hihetetlen: szóba fog állni az androidos mobilokkal az iPhone

Hamarosan az Apple is alkalmazza az RCS-protokollt, ami azt jelenti, hogy az android és iPhone-készülékek közötti üzenetküldés is jobb lesz - száműzve az SMS/MMS-t.

A The Verge tapasztalatai szerint az üzenetküldő támogatási oldalán, a Redditen és az XDA fórumain is gyűlnek a panaszok, miszerint a rootolt készülékeken egyszerűen kámforrá vált az RCS. Az ilyen üzeneteket küldeni és fogadni sem tudják az érintettek; küldés után például egyszerűen eltűnik az üzenet. Nyom nélkül.

A lap a Google-t is megkereste az ügyben, a techóriás pedig voltaképpen megerősítette a tiltást – még ha nem is egyenesen, de utalva arra, hogy a rootolás szembemegy az RCS-szabvány működési feltételeivel. A lépéssel a spam, valamint más, visszaélésszerű üzenetek terjedését szeretnék akadályozni.

A rootolt eszközökön marad tehát az SMS és az MMS. Mindez azonban csak a kisebb probléma a rootolt készülékek tulajdonosai számára: sok esetben ugyanis a pénzügyi alkalmazások sem futnak a rootolt eszközökön, szintén biztonsági okokból.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.