Egy sor újdonságot jelentett be a Google a barcelonai MWC 2024 technológiai kiállításon. Minden androidos felhasználó talál magának olyat, aminek örülni fog.
Az első újdonság a még viszonylag új Health Connect szolgáltatást érinti, amiben a fitnesz- és egészségügyi alkalmazások kapcsolatait és adatait kezelhetik a felhasználók – a Fitbit alkalmazáson belül. Rövidesen azonban a más hordozható eszközök (például okosórák) és alkalmazások adatait is kezelni tudja majd – a cég az AllTrailst, Oura Ringet és a MyFitnessPalt nevezte meg, de bizonyára még bővülni fog a lista.
Ennek köszönhetően a „Today” fül alatt minden külső forrás adatait láthatják majd a felhasználók, legyen az a lépés- vagy kalóriaszám és sok más.
A mobilos és táblagépes Google Dokumentumok is kap egy hasznos újítást, ezentúl ugyanis kézzel lehet kiemelni fontos szövegrészeket vagy megjegyzést fűzni azokhoz. Ehhez toll és az ujjunk egyaránt használható – de választani lehet majd egy menüből a különböző stílusok közül is.
Új funkciót kap a Lens a Google Mapsben: egy adott épületre – például üzletre – irányítva a kamerát a látássérült személyeknek felolvassa a szolgáltatás azt, hogy mit kell tudni az adott helyszínről. Egy üzlet esetében ez lehet a nyitvatartási idő, valamint az is, hogy milyen értékelésekkel rendelkezik. Ez a TalkBack funkció által valósul meg.
A Gemini mesterséges intelligenciája (MI) megérkezik az SMS-eket kezelő Google Messages (Üzenetek) alkalmazásba is, ahol üzeneteket tud parancsok mentén fogalmazni (vagy átfogalmazni), vagy közösen ötletelhet a felhasználóval szinte bármiről. Ez első körben angolul lesz elérhető, de mivel a Gemini maga jól tud magyarul, bizonyára nem kell majd sokat várni arra, hogy az üzenetkezelő appon belül is elérhető legyen a nyelvünkön.
Újdonság az is, hogy MI olvassa fel a látássérülteknek azt, hogy mi látható egy fotón, legyen az a weben vagy mondjuk egy üzenetben. (Ez egyelőre csak angolul tud.)
A külső (hang)eszközök egy ideje már könnyedén kezelhetők a zárképernyőről a YouTube Music szolgáltatással és most a Spotify is megkapja ezt a lehetőséget. Ezzel egyszerűen lehet váltani a hangszórók, tévék vagy fülhallgatók között.
A WearOS rendszerű okosórák mostantól a Wallet appban tárolt kártyákat is meg tudják jeleníteni, így a beszálló- és hűségkártyákat is meg lehet nézni az óra kijelzőjén. Az esetleges QR-kódokat is le lehet csippantani ily módon.
Szintén az órás rendszer újítása az is, hogy immáron az okostelefon nélkül, kizárólag az órát használva lehet megtekinteni az egyes járatokat, és el is lehet navigálni a megállóhelyekhez.
Végezetül, az Android Auto rendszer az MI segítségével automatikusan össze tudja foglalni a hosszú üzeneteket, vagy a csoportos beszélgetéseket – hogy ne vegye el a figyelmünket a vezetésről. Még releváns válaszokat is javasol, így akár egyetlen érintés is elég lehet a reagáláshoz, ami vezetés közben fontos szempont.
Az újdonságok bevezetésének pontos időpontja egyelőre nem ismert, de bizonyára a következő hónapokban fokozatosan elérhetővé teszi őket a Google. Érdemes naprakészen tartani a rendszert és az azon futó alkalmazásokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.