Tech hvg.hu 2024. február. 21. 08:03

Fénnyel működik, és állítják, hogy feltörhetetlen: itt az újfajta processzor

Újfajta processzort fejlesztettek ki a Pennsylvaniai Egyetem kutatói. Elektromosság helyett fénnyel működik, állítják, hogy feltörhetetlen, és jóval kevesebb energiát fogyaszt, mint a jelenlegi chipek.

Miközben az emberiség egy ideje már szuperszámítógépeket épít, amelyek összehasonlíthatatlanul nagyobb teljesítménnyel bírnak a néhány évtizeddel ezelőtti társaikhoz képest, ezek még ma is az 1960-as években meghatározott elvekre épülnek. (Bár dolgoznak kvantumszámítógépeken is, de várhatóan évekre vagyunk attól, hogy ezeket általánosan is lehessen használni.)

A mesterséges intelligencia megjelenése miatt azonban egyre nagyobb számítási kapacitásra van szükség, amit a mai gépek csak úgy tudnak kiszolgálni, ha jelentősen megnő az energiafelhasználásuk. Nader Enghata, a Pennsylvaniai Egyetem tudósa ezért csapatával egy teljesen új processzor kifejlesztésébe kezdett – írja az Interesting Engineering.

Lekörözi a szuperszámítógépet a Google új mesterséges intelligenciája

Asztali gépen is fut, és egy perc alatt képes időjárás-előrejelzést készíteni a Google DeepMind új tanuló algoritmusa.

A szakemberek olyan szilícium-fotonikus (silicon-photonic, SiPh) chipet terveztek, amely képes a fény segítségével matematikai számításokat végezni. A munkáról a Nature Photonics című tudományos lapban beszámoló csapat szerint ez a világ leggyorsabb adatátviteli eszköze, miközben a benne felhasznált szilícium biztosítja a skálázhatóságot.

A kutatók olyan processzort akartak építeni, ami képes vektor-mátrix szorzást végezni. Ez egy elterjedt matematikai számítási módszer, amit széles körben használnak neurális hálózatok fejlesztésére és működtetésére.

47 évet ver a Google kvantumszámítógépe a világ legerősebb szuperszámítógépére

A Google kvantumszámítógépe, a Sycamore 2019-es bemutatása óta 53 helyett már 70 qubittel rendelkezik, így a szuperszámítógépekkel szembeni 1 másodperces előnye igencsak nagyra nőtt.

A csapat úgy alakította ki a chipet, hogy a fény csak egyenes vonalban tudjon terjedni. Mivel az egység több számítást is tud végezni egyszerre, így nincs szükség arra, hogy az adatokat a memóriában tárolják, így a processzor gyakorlatilag feltörhetetlen, hiszen nincs behatolási pontja.

A szakemberek úgy vélik, az egység kiválthatja a meglévő grafikus processzorokat, amiket most tömegével használnak ma arra, hogy fejlesszék és betanítsák a mesterséges intelligenciát. A kutatók már keresik a tömeggyártás lehetőségeit.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(Nyitóképünk illusztráció.)

hvg360 Czeglédi Fanni 2025. május. 01. 19:30

Pár perc nevetés fél óra edzéssel ér föl – így vegyük rá magunkat egy kiadós hahotázásra

A nevetés olyan szorongásoldó eszköz, ami nem kerül pénzbe, mindenkinek a rendelkezésére áll, és egyből érezzük a felszabadító hatását. Még akkor is, ha a társadalmunkban nem mindig elfogadott csak úgy röhögcsélni. Hogyan alakult ki a nevetés, mi történik az agyunkban ilyenkor, és vicc-e a hahotajóga, vagy tényleg hasznos? A nevetés világnapján ezekről is kérdeztük Szabó Attilát, az ELTE és a SZIE pszichológiaprofesszorát, aki régóta vizsgálja a humor élettani hatásait.