98 százalék körüli az átoltottsági arány hazánkban.
Miközben Horvátországban és Szerbiában is rekordszámú szamárköhögéses esetről számolt be az ottani központi közegészségügyi-járványiügyi hivatal, de idehaza nem kell nagyobb szamárköhögés-járványra számítani a kötelező oltási rend miatt, mivel a magyar lakosság körében 98 százalékos az átoltottság – írja a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közleménye.
A szamárköhögés (pertussis) kötelezően bejelentendő fertőző betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Az oltás bevezetése előtt a betegség a gyerekek körében okozott nagy járványokat, napjainkban egy-egy megbetegedés bármilyen életkorban előfordulhat. A fertőzés antibiotikumos kezeléssel jól gyógyítható.A szamárköhögés cseppfertőzéssel, ritkán közvetlen érintkezéssel vagy tárgyak révén terjed. A tünetek általában a fertőzés után több héttel jelentkeznek; kezdetben a közönséges megfázáshoz hasonlóak, majd körülbelül két hét múlva a köhögés súlyos, rohamokban jelentkezővé válik. A tünetek legtöbbször 2-3 hét múlva enyhülnek, de a teljes gyógyulás hónapokat vehet igénybe, kezeletlen esetben halálos kimenetelű is lehet, ismertette az NNGYK.
Hozzátették, ha a közeli hozzátartozók be vannak oltva, az segít megvédeni az időseket, a kiterjedt oltatlan gócokban – például az oltásellenesek csoportjában – viszont könnyebben terjed a betegség. A felnőtteknél az emlékezetető oltást ajánlják. Kiemelten fontos az oltás beadatása, ha újszülött érkezik a családba, a baba érkezése előtt javasolják a vakcinát.
Az NNGYK szerint Magyarország a védőoltással megelőzhető fertőző betegségen terén kiemelkedő eredményeket ért el, összességében 99 százalék körüli az átoltottság a gyermekkori fertőző megbetegedések tekintetében, és jelenleg 12 fertőző megbetegedés ellen biztosít védőoltást a kötelező rend.
Ma tett közzé sürgős figyelmeztetést az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az egyre több kanyarós megbetegedés miatt. A világszervezetbe tartozó 53 ország közül Magyarország nincs nagy veszélyben, hiába regisztráltak harmincszor annyi esetet az európai régióban. Hazánkban magas az átoltottsági arány, a kötelező védőoltás a kanyaró ellen is véd, ezért jobb a helyzet mint más olyan országokban, ahol az oltás egyéni döntésen alapul.
Fotónk illusztráció.
Figyelmeztet a WHO: Egyre több a kanyarós megbetegedés Európában
A világszervezet európai regionális vezetője szerint a betegség további terjedését csakis az oltások felvételével lehet megfékezni.