A Microsoft Azure Quantum Elements nevű rendszerének egy olyan anyagot sikerült megalkotnia, amely a természetben nem található meg. A lítium 70 százalékát pótolhatja az akkumulátorokban.
Rengeteg olyan terület van, ahol a mesterséges intelligencia jobbá teheti az életünket. Elég csak az orvoslásra – diagnosztizálásra – gondolni, de a gyógyszerek fejlesztésében vagy az okosvárosok kialakításában is komoly segítséget jelenthet. A Microsoft pedig nemrég arról adott hírt, hogy az akkumulátorok működésében is drámai változást hozhat.
Az amerikai vállalat a mesterséges intelligencia segítségével 32 millió olyan anyagot vizsgált meg, amelyekből akár akkumulátort is lehetne építeni. Ezek közül 500 ezer stabil jelöltet azonosított a rendszer. Akkor még további vizsgálatokat folytattak, ám most az amerikai energiaügyi minisztérium egyik kutatólaboratóriumával közösen azonosítottak egy, a természetben elő nem forduló anyagot, amiről kiderült, hogy rendkívül hatékony akkumulátort lehetne vele készíteni.
Az új típusú akkumulátor lítiumszükséglete 70 százalékkal lehet alacsonyabb egy átlagos jelenlegi telepénél. Ez kifejezetten jó hír, a lítium kitermelése ugyanis nemcsak súlyosan károsítja a környezetet, de a Föld korlátozott készletei és lelőhelyei miatt az ára is magas – írja az Independent.
Európa harcot indított a ritkaföldfémekért, mert veszélyes függésbe került Kínától
Az EU felfuttatná az elektrifikációhoz nélkülözhetetlen fontos fémek bányászatát és feldolgozását. Nyílnak az új bányák, de a helyi közösségek környezeti aggályait is figyelembe kell venni.
A felfedezéshez a tavaly megjelent Azure Quantum Elements nevű rendszert használták, melyet kifejezetten tudományos felfedezések elősegítésére hoztak létre. Ezt használják már például a gyógyszergyártó cégek is, hogy potenciálisan új hatóanyagokat találjanak. A Microsoft azonban szerette volna bebizonyítani azt, hogy a technológia képes azonosítani egy új anyagot, ami nemcsak előállítható, de még hasznos is.
A cég közölte: azért választotta az akkumulátorokat kutatási területnek, mert a technológia egyértelműen segítheti a világot csökkenteni a klímaváltozás hatásait.
Ugrás előtt állhat az akkumulátorgyártás, sikerült visszanyerni a lítium 98%-át, az alumínium 100%-át
A svédországi Chalmers Műszaki Egyetem kutatóinak az elektromos autó használt akkumulátorából a lítium 98, az alumínium 100 százalékát sikerült visszanyerniük. Az úttörő újrahasznosító eljárás feltalálói reményei szerint újraformálhatja az akkumulátorgyártást.
Az erről szóló tanulmány az arXiv preprint szerveren jelent meg. A szakemberek ebben arról is írnak, hogy az anyagból egy működő prototípust készítettek, ami a gyakorlatban is működött, így jó eséllyel az energiatárolás egy új módját sikerült megtalálniuk.
Ha ez valóban így van, akkor már csak abban kell bízni, hogy a találmányból mielőbb használható eszköz válik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.