Tech hvg.hu 2024. január. 11. 13:03

Kína állítja: feltörte az iPhone-ok titkosított szolgáltatását, visszafejthető sok adat

Főleg aktivisták használták az állami megfigyelés és a cenzúra megkerülésére az Apple AirDrop szolgáltatását fájlcserére, de a módszer a jelek szerint többé nem biztonságos: egy állami intézet ugyanis állítja, talált egy módszert, amivel visszafejthető több adat is.

Kína ismeretes arról, hogy igen szigorúan cenzúráz egyes dolgokat, az informatika terén különösen: tiltva vannak például a titkosított üzenetküldő platformok, időnként kérvényezik az Apple-től bizonyos mobilappok elérhetetlenné tételét, továbbá a Kínai Nagy Tűzfal is szűri a nemkívánatos weboldalakat az emberek elől.

Ezen okokból kifolyólag igencsak nehézkes olyan megoldást találni, amelyekkel képeket és egyéb fájlokat lehet cserélni a telefonok között úgy, hogy ahhoz ne legyen szükség internetkapcsolatra.

A kevés módszer egyike az Apple-féle AirDrop: ez internetkapcsolat nélkül, Bluetooth és egy privát wifi-hálózat segítségével teszi lehetővé a fájlcserét, ha a két készülék legfeljebb pár méterre van egymástól. Ezt már több kormányellenes, demokráciapárti megmozdulás szervezése során használták a plakátok, valamint a kormányt kritizáló üzenetek terjesztésére az elmúlt években.

Nagytakarítást tartottak Kínában, letöröltek 1,4 millió közösségi médiás bejegyzést és 67 ezer felhasználót

A Kínában népszerű közösségi platformokat, így a WeChatet, a Douyint és a Weibót egyaránt érintette egy kéthónapos vizsgálat, melynek eredményeképp rengeteg profilt és bejegyzést töröltek a kínai hatóságok.

Úgy tűnik azonban, hogy a módszer immáron nem teljesen titkos: egy kínai, állami hátterű kutatóintézet ugyanis állítja, rést talált a pajzson. Ezzel pedig a kínai kormány azonosítani tudja az egyes állományokat megosztó és fogadó emberek telefonszámát, e-mail-címét, és az eszközök nevét is – írja a Bloomberg.

Az intézet állítja: azt követően fogtak neki a kutatásnak, hogy a pekingi metróban „helytelen” dolgokat küldözgettek vele. Hogy mégis mi volt ez, azt már nem fejtették ki. Annyit írtak csak, hogy sokan utánozni kezdték ezt a névtelen módszert, így „a negatív hatások” elkerülése érdekében szükségessé vált a névtelen forrás kilétének a feltárása.

Erre utaló nyomokat az iOS logfájljai között találtak a kínai kutatók: ezekben ugyanis, mint állítják, a küldő több, már említett adata is el van tárolva, melyek visszafejtés után megismerhetők.

Rászállt a kínai hatóság egy férfire, mert megkerülte a nagy kínai tűzfalat

A jelek szerint egyre gyakrabban veszi elő a kínai hatóság azokat a magánszemélyeket, akik VPN-t használnak. Nemrég egy programozó több tízmilló forintnak megfelelő pénzét kobozták el, de olyan is akadt már, akit börtönbe zártak. A cél a minél több pénz besöprése lehet.

A módszert már felhasználták az ügy több érintettjének azonosítására is, így az AirDrop többé nem biztonságos módszer Kínában a kormányellenes és egyéb, titkos információk megosztására.

Azt még nem tudni, hogy az Apple milyen lépéseket tervez.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.