A jegesmedvék igazán hidegben élnek, és valószínűleg sosem fáznak. Az ő szőrük adta az ötletet egy olyan pulóver elkészítéséhez, amely sokkal vékonyabb, mint egy kabát, ennek ellenére melegen tartja a testet.
Kínai kutatók szintetikus, a jegesmedve szőrét utánzó, szintetikus, arogél szálakból készítettek kötött felsőt. A pulóver vastagsága ötöde egy kabáténak, viszont legalább annyira meleg.
Az anyagválasztás nem véletlen. Az aerogél egy mesterséges, porózus, ultrakönnyű szilárd anyag, amely számos különleges fizikai tulajdonsága mellett rendkívül jó szigetelő-, így hőszigetelő képességű is. Akad viszont egy pici probléma is vele: az ilyen anyagból készült szálak általában túl törékenyek ahhoz, hogy ruházati anyagokba szőjék őket, ráadásul mosás után és nedves környezetben veszítenek szigetelő tulajdonságaikból.
A ZJU (a kínai Zhejiang University) anyagtudósai az állatvilágban, egészen pontosan a jegesmedvék szőrében keresték a megoldást a fenti problémára. E sarkvidéken élő állatok minden egyes szőrzetszálának magjában több tucatnyi apró levegőzseb található – ezek akadályozzák meg a hő elvezetését. A porózus magokat egy sűrű külső héj borítja, amely vízálló és rugalmas – olvasható a Nature magazinban.
A szakemberek egy speciális módszerrel olyan aerogélszálakat készítettek, amelyek utánozzák a jegesmedve szőrének porózus belső szerkezetét. A külső héj leutánzása érdekében az aerogélt egy vékony, hőre lágyuló poliuretán réteggel vonták be, amelyet gyakran használnak sportruházatnál és -felszereléseknél.
Az aerogél a meglévő hosszának legfeljebb két százalékáig nyújtható sérülés nélkül, viszont a jegesmedveszőr ihlette kompozit szál ezer százalékos húzás után is visszapattant eredeti hosszára. A szál szigetelő tulajdonságai is megmaradtak, és nem változtatta meg sem a szerkezetét, sem az alakját, amikor vízbe merítették, kiszárították vagy festették.
A következő lépésben egy pulóvert kötöttek az aerogélszálból, és összehasonlították annak hőszigetelő képességét egy kabátéval, egy gyapjú pulóverével és egy hosszú ujjú pamut felsőjével. A csapat felkért egy önkéntest, aki minden ruhadarabot -20 Celsius fokra hűtött helyiségben viselt, és megmérték a négy ruhadarab felületi hőmérsékletét, hogy felmérjék, mennyire tartják jól a hőt.
Kiderült, hogy bár a jegesmedve ihlette pulóver csupán egyötöd olyan vastagságú volt, mint a kabát, a ruhadarabok közül ennek volt a legjobb szigetelése, a kabát már valamivel több hőt bocsátott ki. Nem meglepő módon, a pamut és gyapjú ingek voltak a legkevésbé jó szigetelők. Az aerogél pulóver szigetelése nem romlott le néhány mosógépben végzett centrifugálás után sem, ami azt jelzi, hogy elég tartós lehet ahhoz, hogy gyakran hordják.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.