Ha az Apple okosórája most szóba kerül, nem a legújabb funkciók jutnak az eszünkbe, hanem az a példátlan eset, hogy épp az ünnepek alatt kellett kivonnia az amerikai forgalomból a gyártónak két igen korszerű modellt, az Apple Watch Series 9-et és az Apple Watch Ultra 2-t. A háttérben jogi csatározás áll, sőt előkerült egy évtizedes e-mail is, ami komoly szerepet játszhat a mostani helyzetben.
Az Egyesült Államok Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsága még októberben döntött úgy, hogy az Apple megsértette a Masimo orvostechnikai cég szabadalmát az okosórákba tett véroxigénszint-mérővel. Az Apple-nek ezért ki kellett vonnia az Egyesült Államokban az online és fizikai üzleteiből két modellt, az Apple Watch Series 9-et és az Apple Watch Ultra 2-t. Időközben átmenetileg felfüggesztették a tiltást, de ezzel még messze nincs vége a történetnek.
Annak a történetnek, amelynek a szálai messzire nyúlnak vissza az időben, és összefüggésben vannak egy mérnök alkalmazásával, legalábbis a Bloomberg neves Apple-szakértője, Mark Gurman szerint. Gurman arról ír, hogy körülbelül 10 évvel ezelőtt Marcelo Lamego brazil mérnök e-mailt írt Tim Cooknak éjjel 1 órakor a következőkkel: „Nagyon hiszek abban, hogy ki tudunk fejleszteni egy új technológiai hullámot, ami az Apple-t az egyes számú márkává teheti az orvosi, fitnesz- és wellnesspiacon.” Emellett felajánlotta szaktudását az Apple-nek. Lamego 2003-ban csatlakozott a Masimóhoz kutatóként, 2006-ban pedig a Cercacor, a „Masimo spinoff” műszaki igazgatója lett. Ott dolgozott 2014 januárjáig, amikor is otthagyta a céget, hogy az Apple-höz csatlakozzon.
A történet, hogy miként alkalmazta őt az Apple és az ott betöltött szerepe, meglehetősen érdekfeszítő – és ma már az Apple és Masimo közötti vitában a jogi dokumentumok része. Lamego levele ugyanis felkeltette Tim Cook érdeklődését, olyannyira, hogy néhány héttel később fel is vették a mérnököt az Apple-höz. Ezután néhány hónap alatt körülbelül tucatnyi szabadalmat nyújtottak be viselhető eszközzel kapcsolatos érzékelőkről, véroxigénmérő algoritmusokról.
Lamego hivatalosan 2014 januárjában csatlakozott az Apple kutatás-fejlesztési csapatához, de csak hét hónapig dolgozott a cégnél. Az Apple egyik ügyvezetője szerint Lamego „nem illett be a cégbe”, mivel „összeütközésbe került a menedzserekkel, több millió dolláros költségvetést követelt, és azt akarta, hogy saját mérnökeit engedély nélkül alkalmazhassa”.
A Bloomberg szerint Lamego szabadalmai mellett az említett e-mail, illetve Lamego apple-s „karrierje” késztette a Masimot arra, hogy beperelje az Apple-t, jóllehet ezeket a szabadalmakat azelőtt tették közzé, hogy az Apple bemutatta volna a véroxigén-érzékelőt az Apple Watch Series 6-ban, 2020-ban.
Az Apple most azon dolgozik, hogy jogi eszközökkel és szoftverfrissítéssel megkerülje az Apple Watch betiltását az Egyesült Államokban. A két cég várhatóan október végén tér vissza a bíróságra, ha addig nem jutnak megegyezésre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.