Túlzás nélkül mindent tudni szeretne rólunk a legtöbb közösségi médiás app, az egészségi adatainktól a galériánkon át a fizetési információkig. Bár ezek egyes esetekben indokoltak, de sokszor nem. Mutatjuk azt is, hol tudja áttekinteni operációs rendszertől függetlenül, hogy az egyes appok mi mindent szeretnének tudni önről, és hogyan előzheti meg ezt.
Manapság már mindent az okostelefonunkon intézünk – ami bő 10 évvel ezelőtt még utópiának tűnt, az napjainkra valósággá vált. Ezeken végezzük a szöveges, hang- és videóalapú kommunikációt, intézzük a pénzügyi dolgainkat, követjük a világ híreit, és – természetesen – nézünk macskás videókat.
Ahhoz azonban, hogy ezeket a funkciókat használni tudjuk, külső fejlesztők alkalmazásait kell letöltenünk az adott platform alkalmazásboltjából. Android esetében ez a Play Áruház, míg az iPhone-osoknál az App Store.
Hiába vannak gyári applikációk a telefonokon, ezek értelemszerűen csak alap dolgokra elegendők – a közösségi médiás alkalmazásokat és minden mást is csak az alkalmazásboltokból lehet beszerezni. Nem lehet tehát elkerülni, hogy néha letöltsünk appokat, ezzel azonban külső fejlesztők kezébe adhatjuk az irányítást az adataink felett.
Gyorsan elrejtőzik a mobilján, majd minden hívását lehallgatja, videót készít, és akár banki adatait is ellopja egy új androidos kártevő
Újból feltűnt a SpyNote nevű androidos trójai program - de egy egyszerű tanács megfogadásával megúszhatjuk, hogy minden adatunk a rosszindulatú felek kezében landoljon. Mutatjuk, mire ügyeljen.
Valamennyi applikáció engedélyeket kér a működéshez, melyek igen széles skálán mozognak: hozzáférést kérhetnek a teljes galériánkhoz, a helyadatainkhoz, a kamerához és mikrofonhoz és még megannyi máshoz.
Ugyanakkor nem csak az alap funkcionalitáshoz kérnek engedélyt az appok, főleg a közösségi médiás alkalmazások: hogy ingyenesen használhassuk őket, az adatainkat arra gyűjtik, és használják fel, hogy utána targetált hirdetéseket jelenítsenek meg nekünk. A digitális hirdetések piaca pedig napjainkban már óriási.
Az App Store-ból és a Play Áruházból letölthető appok összesen 14 különböző, hozzánk kapcsolható adathoz kérhetnek hozzáférést, a TRG Datacenters pedig utána járt, melyek azok, amelyek a legtöbbet gyűjtik össze. Rólunk.
iOS
A Facebook alkalmazás valósággal csúcsra járatja az engedélykéréseket: mind a 14 kategóriában gyűjteni szeretne adatokat rólunk, ezzel ki is érdemelte az első helyet a rangsorban. Helyadatok, fizetési információk, keresési előzmények – mindent tudni szeretne.
Az első hely persze csalóka, mert a második és harmadik helyezett is mind a 14 kategóriát kimeríti: ezek szintén a Facebookot is birtokló Metához tartoznak, tehát nagy meglepetés nincs.
A TikTok már „csak” 11 dologhoz kér hozzáférést, és nagyjából ez az átlag is. Sok engedélyt kér még a YouTube, a Spotify, a Chrome böngésző és a Duolingo is.
Android
Az androidos lista sem mutat nagy eltérést: az első három helyen a 14-ből 14 engedélykéréssel itt is a Facebook–Instagram–Messenger-hármas trónol, de a negyedik helyen is a Facebook Lite szerepel. Itt is sok engedélyt kér a Google, a YouTube és a TikTok is, az átlag pedig ezen a platformon is 11 körül mozog – nagy eltérés tehát nincs a két operációs rendszer között ilyen téren.
Ezek az adatok elsőre igen ijesztőnek tűnhet, azonban fontos kiemelni, hogy ez csak azt mutatja, hogy mihez szeretne egy adott app hozzáférést/engedélyt kérni. Telepítés után ugyanis már mindkét platformon egyesével kell engedélyeznünk ezeket az applikációk számára.
Az még indokolt lehet, hogy egy csevegőappnak adjunk hozzáférést a mikrofonhoz, kamerához – a videótelefonáláshoz ez elengedhetetlen –, vagy mondjuk a banki appnak a helyadatainkhoz, hogy meg tudja jeleníteni a legközelebbi bankfiókot, ATM-et.
Az viszont már gyanús, amikor egy faék egyszerűségű játék szeretné látni a teljes galériánkat, vagy mondjuk a hely- és egészségi adatainkat.
Csak most derült ki, hogy évekig csak dísz volt az iPhone-ok egyik biztonsági funkciója
Az iOS 14-ben vezették be, de csak néhány évvel később, az iOS 17.1-gyel érkező javítással nyert értelmet az a biztonsági funkció, mely az Apple-eszközök MAC-címét rejti el a kíváncsi szemek elől.
Szerencsére mindkét operációs rendszerben át tudjuk tekinteni a beállításokban, hogy mi mindenhez férnek hozzá a telepített appok. Akár vissza is vonhatunk engedélyeket tőlük: Androidhoz itt egy segédlet, iOS-hez pedig itt. Mindkét leírás magyar nyelvű.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.