Nincs ennél nagyobb, minőségibb és drágább Huawei okosóra. Persze ez csak a papírforma. Hogyan teljesít a hétköznapi gyakorlat során a vadonatúj Watch Ultimate? Jövünk a válaszokkal.
Az elmúlt időkben szépen lassan hozzászokhattunk ahhoz, hogy a legújabb felsőkategóriás okostelefonok ára bőven félmillió forint fölé emelkedett, és ma már azon sem lepődünk meg, ha egy komolyabb, márkás okosóráért 200 ezer forint körüli összeget kérnek el.
A 350 ezer forintos árcédula viszont még a tehetősebb vásárlók szemét is szúrja, jelen kínai tesztalanyunk pedig pontosan ennyibe kerül. A Huawei Watch Ultimate-nek alaposan megkérik az árát, és sovány vigasz, hogy az Apple Watch Ultra 2 még nála is kicsit drágább.
Kipróbáltuk, hogy mit ad a pénzünkért cserébe a Huawei valaha készült messze legdrágább okosórája.
Minőségi
A Huaweinek korábban is akadt már néhány olyan csuklón viselhető kütyüje, melynek láttán leesett az állunk, és a Watch Ultimate is olyan látványos formát öltött, hogy tapasztalataink szerint a laikusok és a hozzáértők egyaránt elismerősen csettintenek az első találkozás során.
Míg a Samsung legnagyobb tudású ilyen terméke, a tavaly debütált Galaxy Watch 5 Pro sportosra, az Apple Watch 2 Ultra pedig almásan high-techre veszi a figurát, addig a Huawei újdonsága a konzervatív eleganciára helyezi a fő hangsúlyt. Főleg a mellékelt képeken is látható titánszíjas Voyage Blue esetében, de a fekete Expedition Black verzió is igazi tekintetmágnes.
A Watch Ultimate nemcsak úgy néz ki, mint egy drágább fajta hagyományos karóra, hanem hasonlóan kiváló minőségérzetet is kelt. Fém, kerámia és zafírüveg ékesíti a különböző felületeket, melyek egyrészt remekül kidolgozottak, másrészt igen ellenálló kivitelűnek is tűnnek.
Míg az elődök leginkább csak 10 méteres mélységig voltak vízállóak, addig a legfrissebb jövevényben a 100 méteres vízmélységbe történő lemerülés sem tehet kárt, ráadásul igen komoly funkcionális támogatás is jár a szabadtüdős és technikai merülések mellé. Dekompressziós kalkulátorral és légzésvisszatartás-edzéssel eddig még nem igazán találkoztunk ebben a szektorban.
Nem való mindenkinek
Hatalmas és ólomnehéz. Ezekkel a jelzőkkel lehet leginkább illetni az egyetlen méretben készülő Watch Ultimate-et, mely a hivatalos gyári specifikációk által sugalltnál is nagyobb és súlyosabb.
A 76 grammos gyári tömeg például nem is olyan vészes első olvasatra, de gyorsan hozzá kell tenni, hogy szíj nélkül értendő. Lemértük, szíjjal nem kevesebb mint 133 grammot nyom a mérlegen az óra, míg a szilikonszíjas Galaxy Watch 5 Pro alig 73 grammos.
A hétköznapi viselet során még csak együtt lehet élni valahogy a nagy tömeggel, sportoláshoz viszont nem igazán jó választás az új Huawei, még akkor sem, ha szilikonszíjjal használjuk. A vaskos kialakítás miatt az alvás sem túl kényelmes ezzel az órával, pedig a TruSleep 3.0 technológia amúgy igen hasznos alvásfigyelő opciókkal szolgál.
Az 1,5 colos átmérőjű körkijelző kiváló képminőséggel, nagy betekintési szögekkel és komoly fényerővel bír, remekül mutatnak rajta a látványos ingyenes/fizetős óralapok. A 466x466 pixeles felbontású panel a legmodernebb LTPO AMOLED technológiára épül, és az AOD funkciónak igen jót tesz az automatikusan 1 Hz-re csökkenő frissítési ráta.
A bal oldali gombbal gyorsindítható az új expedíciós mód, mely beállítástól függően 5-90 percenként rögzíti a pontos koordinátainkat, és megannyi olyan információval – többek közt magassági adatokkal és viharfigyelmeztetéssel is – szolgál, melyek igen hasznosak lehetnek komolyabb túrázásaink során.
A jobb alsó programozható funkciógomb feletti készség nem egyszerűen csak benyomható, hanem egyben forgatható is, ami segíti a könnyen átlátható menükben történő közlekedést. A HarmonyOS 3.0 felhasználói felülete gyorsan kiismerhető, és a sebességre sem lehet panasz.
Mit tud még, és mit nem?
A több mint százféle sporttevékenységből körülbelül húsz van igen részletesen kidolgozva, tapasztalataink szerint mind a kétsávos GPS-vevő, mind az optikai pulzusmérő egész pontosan teszi a dolgát a logolás során.
Az új elektródákat kapott EKG 30 másodperc alatt szolgál az orvosi vizsgálattal természetesen nem egyenértékű diagnózissal, ezenkívül pedig artériás érfalmerevség-, véroxigénszint-, bőrhőmérséklet-, valamint stresszmérést is kapunk. Igen hasznos a Strava és Komoot támogatás, az edzéseink háromféle formátumban exportálhatók.
A mobilnet és a wifi meglepő módon kimaradt a repertoárból, a mikrofonnak és a hangszórónak köszönhetően azonban akár Bluetooth kihangosítóként is használható az Ultimate Watch, vagyis telefonáláshoz nem feltétlenül kell kivenni a zsebünkből a mobilunkat. Bluetoothon keresztül továbbá vezeték nélküli fülhallgató, illetve mellkaspánt csatlakoztatására is lehetőség nyílik.
A minimum 6.0-s Androidot, illetve 9.0-as iOS-t futtató telefonokkal kompatibilis készülék a Huawei Egészség alkalmazással társítható, és az AppGaleryből mintegy 30 applikáció érhető el rá. Ez jelentősen szerényebb, mint a riválisok alkalmazáskínálata, továbbá negatívum, hogy például nem lehet gépelt szöveggel válaszolni a beérkező üzenetekre és NFC-s fizetésre sem tudjuk használni az órát.
A 4 GB belsőmemória nem túl combos, ráadásul csak nehézkesen és lassan lehet zenéket másolni rá, ennél sokkal kényelmesebb a riválisok által biztosított teljes körű Spotify támogatás.
Kárpótlásul igen hosszú az üzemidő, a konkurens termékektől eltérően a Watch Ultimate-et nem kell 1-2 naponta töltőre csatlakoztatni. Az 530 mAh kapacitású akkumulátornak és az áramvonalasított szoftvernek köszönhetően akár 6-12 napos használati idő is simán benne van a pakliban, és ennek fele még aktív AOD mellett is hozható.
A wireless töltő egész gyorsan, alig 60 perc alatt teljesen feltölti a telepet, ellenben kár, hogy integrált kábel lóg ki belőle, és hogy a másik vége még nem C-s, hanem A-s szabványú.
Konklúzió
+: remek dizájn, kiváló minőség, egyszerű kezelhetőség, gyors működés, hosszú üzemidő. –: nagy méret és tömeg, nincs benne mobilnet és wifi, több funkció hiányzik, magas ár. |
Amennyiben egy a régivágású, konzervatív formatervű hagyományos fém karórákra maximálisan hasonlító okosórára vágyunk, és az átlagnál jelentősen nagyobb méret, tömeg és ár nem igazán zavar, akkor megérkeztünk: a Huawei Watch Ultimate-et lényegében nekünk találták ki.
Az igen strapabíró kialakításnak köszönhetően akár komolyabb búvárkodáshoz is remek társ lehet a kínai gyártó újdonsága, futáshoz és alváshoz viszont nem éppen ideális választás, ezenkívül pedig jó néhány olyan funkció hiányzik belőle, mellyel ennél jelentősen olcsóbb okosórák esetében is találkozhatunk.
A 350 ezer forintos ár messze nem baráti, viszont ha beérjük a gumiszíjas fekete verzióval, annak megvásárlása akár már 260 ezer forintból megúszható. Viszonyításképp, a házon belüli Watch 4 Pro eSIM-mel és wifivel 190 ezer forint, a Watch GT 4 pedig már 100 ezer forint magasságában beszerezhető.
A Samsung 140–160 ezer forintos áron kínálja az új Galaxy Watch 6 nagyobbik verzióját, a Galaxy 5 Pro pedig 180–200 ezer forintba kerül – komplett Google támogatással, Wear OS-szel.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.