A gyártók inkább a nyitottabb megoldások felé kacsintgatnak a műholdas kommunikáció terén, és nem szeretnének egy, a Qualcomm által szabadalmaztatott technológiát közbeiktatni ehhez, mely nem mellesleg drága is – így néhány hónap után véget ért a Snapdragon Satellite pályafutása.
Az Apple a 2022 őszén debütált iPhone 14-szériával mutatta be a műholdas segélyhívó megoldását, melynek segítségével a nevezett, valamint annál újabb készülékekkel akkor is lehet segítséget kérni, ha egyáltalán nincs térerő. Ez kimondottan hasznos lehet túrázás, hegymászás közben, vagy ha olyan helyen autózunk, ahol nincs mobilhálózat. (Magyarországon azonban egyelőre nem érhető el.)
Az egyik legismertebb chipgyártó, a Qualcomm szerette volna az Android világába is elhozni a technológiát, így idén januárban le is rántották a leplet a saját, Snapdragon Satellite nevű megoldásukról.
Ehhez az Iridium nevű, műholdas telefonokra szakosodott céggel is együttműködésre léptek, akikkel közösen sikerrel ki is fejlesztették a technológiát, ám a projektnek váratlanul vége szakadt.
Mint a CNBC írja, a Qualcomm véget vetett az együttműködésnek, miután a mobilgyártók nem építették be a technológiát a készülékeikbe.
A jelek szerint az okostelefon-gyártók inkább olyan, nyitottabb megközelítéseket részesítenének előnyben, melyben nem kell a Qualcomm megoldását közbeiktatni – mely anyagilag is komoly terhet rótt volna az androidos gyártókra. Érdemes megjegyezni, hogy az Apple megoldása jelenleg ingyenes, ám idővel ők is fizetőssé teszik a megoldást – hogy mikor, és mennyibe fog kerülni, az egyelőre nem ismert.
Indul az új mobilszolgáltató: az űrből sugározzák a 4G-t bármely telefonra, világszerte elő lehet fizetni a Starlinkre
Hamarosan megkezdi a bármely okostelefonnal használható, közvetlen műholdas mobilkapcsolat tesztelését a SpaceX, első körben csak szöveges üzenetküldéssel. 2025-től azonban a tervek szerint már gyakorlatilag minden elérhető lesz, az internet és a mobilos hanghívás is.
Az Iridium most közvetlenül az okostelefon-gyártókkal, valamint más chipgyártókkal, operációsrendszer-fejlesztőkkel keresi az együttműködés lehetőségeit.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.