Tech hvg.hu/MTI 2023. október. 26. 11:46

Újabb űrhajót indított Peking a kínai űrállomásra, 2030-ra embert küldenének a Holdra – fotók

Az űrhajón három fő alkotja a legénységet, közülük ketten még újoncok. Kína 2003-ban küldte első űrhajósát az űrbe, a mai kilövés után 6 hónapig lesz fent az újabb hajó.

Háromfős legénységgel indult útnak csütörtökön a kínai űrállomásra a Sencsou-17 nevű kínai űrhajó, amely a tervek szerint hat hónapos misszión fog részt venni a Föld körül.

A Sencsou-17 űrhajó (jelentése: isteni hajó) és legénysége egy Hosszú Menetelés-2F elnevezésű rakétával szállt fel helyi idő szerint csütörtökön 11 óra 14 perckor az északnyugat Csiucsuan műholdindító központból a kínai űrügynökség közlése szerint.

AFP / Pedro Pardo

A háromtagú legénység az eddigi legfiatalabb: a küldetés vezetője a 48 éves Tang Hong-po, a légierő egykori pilótája, valamint egy 33 éves és egy 35 éves újonc, akik először utaznak az űrbe. A tájékoztató szerint a legénység különböző űrkutatási és alkalmazástechnikai teszteket és kísérleteket fog végrehajtani a pályán. De rakományokat is fognak telepíteni, továbbá űrállomás-karbantartást és egyéb feladatokat látnak el.

MTI/EPA/Alex Plavevski

Kína 2003-ban küldte első űrhajósát az űrbe, és azt tervezi, hogy 2030-ra embert küld a Holdra. Peking már több mint ezer tudományos kutatást végzett el az űrben, köztük olyan vizsgálatokat is, mint a növények alkalmazkodása az űrbéli körülményekhez, vagy hogy miként viselkednek a folyadékok a mikrogravitációban.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.