Tech hvg.hu 2023. október. 16. 06:03

Nem kéne a Google-ben keresgélnie, ha beteg – kipróbáltuk a Doktor24-et, ami sokkal jobb

A Doktor24 tünetelemző és a betegségellenőrző funkciói mögött mesterséges intelligencia dolgozik. Kipróbáltuk, ezek a szolgáltatások pontosabb diagnózist adhatnak, mint amit a Google találati oldaláról kibogarász magának az ember. Igaz, orvosi diagnózisnak ez az eredmény sem tekinthető.

Nem kevesen vannak, akik ha valamilyen tünetet észlelnek magukon, azonnal a Google-ben kezdenek el orvososat játszani. A találati oldal listája jó esetben csak feleslegesen ijesztő, rosszabb esetben tévesen nyugtató. Nem véletlen, hogy az orvosok nem javallják ezt a fajta öndiagnózist, ami ezzel együtt igen gyakori. Ezen az évek óta berögződött rossz trenden változtathat a mesterséges intelligencia.

A hazai magánegészségügyi szolgáltató, a Doktor24 a magyar-osztrák egészségdigitalizációs startup, a XUND segítéségével fejlesztette ki azt az egészségügyi asszisztenst, amely képes tüneteket elemezni, illetve konkrét betegségek gyanúját ellenőrizni is – írta meg a Digitrendi., mi pedig kipróbáltuk az új szolgáltatásokat.

Két újdonság van, a Tünetelemző és a Betegségellenőrző. Előbbi segít a panaszok lehetséges okait feltárni, míg utóbbi azt hivatott ellenőrizni, hogy az ember az általa feltételezett betegségben szenved-e.

Fontos megjegyezni – ahogy ezt az oldal is teszi –, hogy a mesterséges intelligenciára építő kereső eredménye nem tekinthető orvosi diagnózisnak, és nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot.

Támpontnak azonban sokkal jobb, mint a kétes hitelességű fórumok és mindenegybenblogok bújása.

Próbálgatásunk alapján a két rendszer kifejezetten jól használható. Érezhető, hogy a mesterséges intelligencia dolgozik a háttérben.

A Tünetelemzőben az alapadatok megadása (születési év, nem) után arra kíváncsi a digitális asszisztens, hogy a testünk mely területén érezzük a tünetet. Ha a felsorolásban nem találjuk meg az adott testrészt – például a szemet –, akkor a mellette lévő test megfelelő területére kattintva pontosíthatjuk a listát.

hvg.hu

A tüneteket az adott testrészhez rendelt, előre megadott listából választhatjuk ki, de arra is van lehetőség, hogy a keresőmezőbe írva saját magunk próbáljunk meg egy adott tünetet megtalálni.

hvg.hu

A mesterséges intelligencia a megadott tünet alapján megpróbálja azt is kideríteni, van-e valamilyen társuló tünetünk, amit elsőre nem adtunk meg. Amennyiben nincs, ezt a lépést átugorhatjuk.

Külön jó hír, hogy a rendszer nemcsak ránk kíváncsi, hanem arra is, hogy a családunkban korábban volt-e már hasonló tünetben szenvedő beteg. Ez adott esetben növelheti vagy csökkentheti annak az esélyét, hogy nekünk is hasonló a problémánk.

hvg.hu

Az általunk választott tünet a viszonylag egyszerű orrviszketés volt. A google-zéssel alighanem ebből is kijöhet megfejtésként a „hirtelen halál”, de mi kezdésként csupán arra voltunk kíváncsiak, rájön-e a rendszer, hogy allergiásak vagyunk. A kikérdezés után kiderült, a gép nagyon valószínűnek tartja, hogy allergiától szenvedhetünk.

A kiértékelés után azt is jelzi a rendszer, hogy otthon kezelhető-e a betegségünk, vagy szükségünk van-e orvosi segítségre. Emellett gyógymódokat is javasol a tünetek enyhítésére.

hvg.hu

A Betegségellenőrző használata szintén az adatok megadásával indul, ám itt arra kíváncsi a rendszer, hogy mi magunk mit gondolunk, milyen betegségben szenvedhetünk. Az algoritmus ezután úgy teszi fel a kérdéseket, hogy kiderítse, valóban az adott betegségről van-e szó, vagy esetleg másra utalnak a tünetek.

hvg.hu

A teszt során a kötőhártya-gyulladásra próbáltunk fényt deríteni, ami sikerült is. Ugyanakkor a digitális asszisztens azt is jelezte, kis valószínűséggel ugyan, de előfordulhat egy sokkal súlyosabb probléma is. Előbbi esetében orvoslátogatás, utóbbinál viszont kórházi kezelés szükséges.

hvg.hu
hvg.hu

Bár a rendszert egy időpontfoglalóval is összekötötték, hogy az adott problémával azonnal fel lehessen keresni egy orvost, ez tapasztalatunk szerint egyelőre felemás módon működik. Amikor megpróbáltunk orvost keresni, csak Bécsbe adott találatokat a rendszer, Magyarországra nem. Mindez korlátozza a fejlesztés használhatóságát, tény ugyanakkor, hogy a lehetséges betegség megnevezésével máris közelebb kerülünk ahhoz, hogy egy környékbeli orvost felkeressünk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés