Tech hvg.hu 2023. október. 02. 10:03

Megtalálták a hosszú Covid egyértelmű jeleit a vérben, hamarosan jöhet egy teszt is rá

Amerikai kutatóknak sikerült olyan biomarkereket találniuk a vérben, amelyek egyértelműen kimutatják, ha valaki a hosszú Covidtól szenved.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Nem sokkal a koronavírus-járvány kitörése után kiderült, a fertőzés nemcsak napokig-hetekig, de hosszabb távon is problémát okozhat. Csak Európában több tízmillió embert érint a hosszú Covid, vagyis hónapokkal, sőt, akár évekkel a betegség lefolyása után is kellemetlen tünetektől szenvednek.

Bár azt már sikerült felderíteni, hogy melyek lehetnek a leggyakoribb tünetek, azt még mindig nehéz megállapítani, hogy egyes embereknél miért alakul ki a kórkép. A kezelést ráadásul az sem segíteni, hogy több tünet meglehetősen általános, így lehet, hogy elsőre az orvosoknak sem tűnik fel, hogy hosszú Coviddal van dolguk. Ezek változtathat egy friss kutatási eredmény.

A New York-i kórházhálózat, a Mount Sinai Health System kutatói a vizsgálatok során arra jutottak, hogy kulcsfontosságú különbségek vannak a hosszú Coviddal diagnosztizált emberek vérében azokéhoz képest, akiknek nincs ilyen egészségügyi problémájuk.

A Nature-ben megjelent publikáció szerint a vizsgálatba összesen 270 embert vontak be, akiket három csoportra osztottak:

  • hosszú Covidtól szenvedők (egyértelmű tüneteik a fertőzés után legalább 3-4 hónappal fennálltak),
  • egészséges emberek,
  • teljesen tünetmentes, gyógyult Covid-fertőzöttek.

Minden résztvevőtől vért vettek, majd az első csoport vérmintáit a másik két csoport vérmintáival hasonlították össze.

Így három év után végül csak kiderült: megfejthették, kinél és miért lehet igazán súlyos a koronavírus-fertőzés

Olasz kutatók szerint azoknál, akikben megtalálható a neandervölgyi embertől származó gének, nagyobb eséllyel kerülnek lélegeztetőgépre a Covid miatt.

David Putrino, a tanulmány szerzője szerint sikerült hormonális és immunműködésbeli különbséget találni a hosszú Covidtól szenvedőktől és a kontrollcsoportoktól származó vérminták elemzése során. Előbbiek általában túlzott immunválaszt mutattak például a koronavírussal szemben. Emellett általában alacsonyabb volt a kortizolszintjük is, ami magyarázatot adhat arra, miért érzik magukat fáradtabbnak. A gépi tanulás bevonásával sikerült 96 százalékos pontossággal azonosítani a vérmintákban lévő különbségeket.

A kutatás eredménye nagyon fontos lépés ahhoz, hogy a jövőben vérvizsgálattal lehessen tesztelni egy betegnél, hogy hosszú Covidról van-e szó.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.