Tech hvg.hu 2023. szeptember. 13. 08:43

Figyelmeztet a Queen gitárosa: 2023 lehet az utolsó évünk, amikor az ember dominálja a zeneipart

Brian May nemrég egy interjúban beszélt arról, mi az, ami aggasztja a mesterséges intelligencia fejlődésében.

Brian May, a Queen gitárosa is csatlakozott azon emberek táborához, akik aggódva figyelik a mesterséges intelligencia (MI) fejlődését, valamint a zeneiparra gyakorolt hatását. A Guitar Playernek adott interjújában arról beszélt, az MI egy éven belül átalakíthatja a társadalmat.

Mayről nehéz lenne azt állítani, hogy a tudomány ellen lenne. A zenész a londoni Imperial College-ban szerzett PhD fokozatot asztrofizikából, és azt is elismeri, hogy a mesterséges intelligencia létezésének komoly előnyei lesznek, például hatékonyabb lehet a problémamegoldás. Ugyanakkor – mondja a gitáros – vannak veszélyei is, és úgy véli, hamarosan meglátjuk, milyen hatással van a generatív mesterséges intelligencia a zeneiparra.

May kiemelte, komolyan aggasztja a kérdés, hogy a jövőben ki lesz a szerzője egy olyan dalnak, amin a mesterséges intelligencia is dolgozott, vagy esetleg az egészet az algoritmus generálta le. „Jövő ilyenkor valószínűleg már teljesen más lesz a felállás a zenei piacon, mint jelenleg. A mesterséges intelligencia miatt senki sem fogja tudni, hogy melyik dalt szerezte ember, és melyiket gép” – mondta az interjúban.

Úgy vélem, 2023 lehet az utolsó év, amikor még az ember uralta a zenei piacot

– emelte ki May.

AFP / Ria Novosti / Maksim Blinov

Nemrég egyébként a világon elsőként lemezszerződést kötött a Warner Music egy mesterségesen létrehozott influenszerrel, aki évente 1 milliárdot keres.

May hangsúlyozta, a mesterséges intelligencia zeneiparra gyakorolt hatása csak egy dolog: sokal nagyobb veszély leselkedik ránk, ha az ilyen rendszerek a politika szolgálatába állnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 29. 20:00

„Iszonyatos stressz az X generáción, hogy felfogja, mit jelent ma az öregedés”

A magyar lakosság több mint 40 százaléka ötven év fölötti, nekik kell elsőként szembenézniük az idő múlásával. Miben más ma az öregedés, mint néhány évtizede? Mi mindent tehetünk, hogy a lehető legjobban éljük meg ezt az időszakot, és mit tehetünk az öregséggel kapcsolatos sztereotípiák ellen, amelyek máig makacsul tartják magukat?