Bár a béradatokat általában szigorúan őrzik a vállalatoknál, azzal nem tudnak mit kezdeni, ha fizetésükről maguk az alkalmazottak vallanak, anonim módon, egy online fórumon. Az így nyert adatokból pedig sok érdekesség kiderül, például a legismertebb techcégek fizetési szokásairól.
Vajon hol keresnek jobban a szoftvermérnökök? Az Apple-nél vagy a Google-nél? Nehéz válaszolni erre a kérdésre, miután a fizetési adatok általában nem publikusak. A Blind viszont egy olyan online fórum, amelyet a technológiai cégek alkalmazottai használhatnak arra, hogy névtelen információkat oszthassanak meg foglalkoztatásukkal kapcsolatban, beleértve az előléptetéseket, fizetéseket, panaszokat stb. Bár névtelen platformól van szó, azonban megköveteli, hogy a felhasználói munkahelyi e-mailjeik segítségével igazolják, hol dolgoznak.
A Blind nemrégiben közzétett egy felmérést, amely saját bevallású adatokon alapul. Érdekes dolgok derültek ki. Például hogy az Amazon, a Google és a Meta átlagosan többet fizet a belépő szintű mérnököknek, mint az Apple és a Microsoft. Az Amazon átlagosan 159 000 dollárt, a Google 184 000 dollárt, a Meta pedig 179 000 dollárt ajánl, míg az Apple belépő szintű mérnökeinek átlagosan 142 000 dollár, a Microsoftnál pedig 141 000 dollár jár (éves szinten).
Ez nyers átszámolással évente (bruttó) 50–75 millió forinti kezdőfizetést jelent.
E cégek közötti különbség tulajdonképpen fennáll minden munkaköri szinten, beleértve a szakmai, vezetői, alkalmazotti és igazgatói szinteket.
Amikor tízezreket rúgnak ki éppen, megéri programozónak állni? Lesz ebből itthon milliós fizetés?
Az elmúlt hónapokban két dologról szólt a technológiai ipar: az elbocsátásokról és a mesterséges intelligencia berobbanásáról. Mindkettő jelezheti azt, hogy az évek óta hangoztatott programozóhiánynak vége van, ezért az iparági szereplőket és magát a mesterséges intelligenciát is megkérdeztük, mire számíthatnak azok, akik kódolásra adnák a fejüket.
A felmérésből az is kiderült, hogy bár az Apple-nél kapott fizetés kevesebb, mint mondjuk a Metánál, a Google-nél vagy az Amazonnál, azonban a dolgozók szerint a fizetési szintek és a munkaköri szintjeik igazságosabbak. A munkavállalók szerint a Google rendelkezik az egyik legkiegyensúlyozottabb vagy legkonzisztensebb fizetési sávval a „Big Tech” vállalatok között. Ez azt jelenti, hogy ritka, hogy valaki alacsonyabb szintű munkakörben többet kapjon annál, mint aki magasabb beosztásban dolgozik.
A Microsoft számos munkakört kínál a szoftvermérnökök számára, ami nagyobb rugalmasságot biztosíthat a vállalatnak, hogy több előléptetést oszthasson ki. Azonban a szakemberek teljes javadalmazása alacsonyabb, mint más vállalatoknál dolgozó társaiké.
Az adatok teljes bontásban megtalálhatók a Blind weboldalán.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.