A termelés és a potenciális problémák is előrejelezhetők a gyárakban, ahol bevetik a digitális ikreket, de az egyes alkatrészek, járművek és áruk mozgását is nyomon követhetik valós időben. A megoldás piaca már most sem kicsi, de a várhatóan 40 százalék körüli éves bővülésnek más szegmensekben is örülnének.
A tavaly 9,1 milliárd dollárosra becsült digitálisiker-piac 2030-ra 126,6 milliárd dollárosra hízhat, áll a ResearchAndMarkets.com előrejelzésében. Ez a 2022–2030-as időszakra vetítve 39 százalékos globális kumulatív éves növekedési rátát (CAGR) jelent a Digital Twins: Global Strategic Business Report című tanulmány szerint.
A Fortune Business Insights elemzőcég a tavalyi évre 8,6 milliárd dollárban becsülte meg a piac értékét, 2030-ra viszont 137,67 milliárd dollárral kalkulálnak. A globális CAGR szerintük 42,6 százalékosra várható.
A digital twin, azaz digitális ikrek kifejezés egy fizikai eszköz digitális modelljére utal, amely az eszköz felépítését és működését leíró specifikációkat tartalmazza. A koncepcióban mesterséges intelligencia, gépi tanulás és szoftveres analitika segítségével szimulálják, hogyan működik az eszköz az adott helyzetben, illetve a későbbiekben a teljes életciklus során. A digitális ikreket üzemeken kívül is számos területen használják, például okos városok tervezésére, de akár a sebészek is jobban felkészülhetnek a bonyolultabbak műtétekre általa.
A digitális ikrek bevezetési folyamatának első lépésként gyakran magának a gyárnak a modelljét szimulálják. Ezután különféle szimulációkon keresztül elemzik a berendezéseket és a működési folyamatokat, hogy feltérképezzék, hogyan érhető el az optimális, biztonságos és költséghatékony üzemeltetés. Ezután integrálják a fizikai eszközökhöz kapcsolódó adatokat a digitális modellbe, majd az üzemeltetési fázis során folyamatosan frissítik azokat. A digital twin modell segítségével tehát a teljes életcikluson keresztül hatékonyabban felmérhető és megjósolható a rendszerek aktuális, illetve jövőbeni teljesítménye a tervezéstől az üzemeltetésen át az optimalizálásig.
Kik a „digitális ikrek", mit csinálnak, és mi közük a mesterséges intelligenciához?
A mesterséges intelligencia látványosan gyorsítja az ipari termelés digitalizációját és automatizálását. A gyorsan fejlődő technológia a gyártás más területein is terjed.
A ResearchAndMarkets.com szerint a szegmens legnagyobb növekedését, a 2022–2030-as időszakra nézve 52,2 százalékos CAGR-t Kína érhet el, ahol a vizsgált időszak végére 32,5 milliárdot tehet ki a piac mérete.
Európában Németország erősödését várják legnagyobbnak, ott a kumulatív éves növekedési ráta az előrejelzés szerint 33,7 százalékos lehet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.