A globális éghajlati rendszer egyik leggyengébb pontja az Atlanti-óceán áramlási rendszere (AMOC), amely meleg vizet szállít délről északra, onnan pedig hideget délre. Csakhogy a globális felmelegedés és a jégolvadás miatt dán kutatók szerint a rendszer egyre instabilabb.
Az elmúlt 150 év hőmérsékleti adatait elemezve a Koppenhágai Egyetem tudósai arra a következtetésre jutottak, hogy az Atlanti-óceán érzékeny keringési rendszere sokat lassult és kevésbé ellenálló, mint a mérések kezdetén volt. A szakemberek szerint ebből az látszik, hogy az éghajlati rendszernek ez a kulcsfontosságú eleme 2025 után bármikor összeomolhat. Az erről szóló tanulmányt a Nature Communications hasábjain közölték.
A tudósok az Atlanti-óceán áramlási rendszerét (Atlantic Meridional Overturning Circulation, AMOC) már régóta a Föld éghajlati rendszerének egyik legsebezhetőbb pontjaként tartják számon. Úgy vélik, hogy egy hirtelen és visszafordíthatatlan változáson mehet keresztül, ami drámai következményekkel járhat – írja a The Washington Post.
A jelenlegi éghajlati rendszerben az AMOC meleg vizet szállít a trópusokról az Atlanti-óceán északi részébe, onnan pedig az óceán mélyén hidegebb víz érkezik délre. A globális hőmérséklet emelkedése, valamint az azzal együtt járó jégolvadás miatt azonban ez a folyamat megbillent.
Peter Ditlevsen, a tanulmány vezető szerzője szerint egyértelműen látszik, hogy a most megfigyelhető tendencia mellett az évszázad közepére ez a rendszer egyik pillanatról a másikra le fog állni, aminek azonnali és drasztikus következménye lenne az időjárásra az Atlanti-óceán mindkét partján. Emiatt azonnali és határozott lépésre lenne szükség az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése érdekében.
Az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületének legutóbbi jelentése ehhez képest optimistább: az azt készítő szakemberek azzal számolnak, hogy az AMOC ebben az évszázadban még nem fog teljesen összeomlani.
Niklas Boers, a németországi Potsdami Klímahatáskutató Intézet tudósa szerint az kétségtelenül igaz, hogy az AMOC-ban változás állt be, szerinte azonban a rendszer működésének kiszámításában túl nagy a bizonytalanság ahhoz, hogy megbízható és határozott jóslatot lehessen mondani a sorsával kapcsolatban.
Nagy a baj: közel lehet a pillanat, amikor összeomlik a Golf-áramlat
Egy friss tanulmány szerint a Golf-áramlat működéséért felelős rendszert fenntartó tényezők jelentős mértékben változtak, így az óceáni áramlat összeomlása sokkal közelebb lehet, mint eddig gondolták.
Az viszont tény, hogy az óceánban lévő bóják adatai azt mutatják, a rendszer egyre csak gyengül. Ditlevsen és kollégái egészen az 1870-es évekig visszamenőleg elemezte az óceán hőmérsékleti adatait. Arra jutottak, hogy az északi vizekben az elmúlt években egyre nagyobb volt a hőingadozás, és egyre több ideig tartott, mire a rendszer visszaállt a normál kerékvágásba. A szakemberek úgy vélik, mindez figyelmeztető jelzésként értelmezendő.
Számításaik szerint ha minden így folytatódik, akkor az AMOC 2025 és 2095 között bármikor összeomolhat.
A következmények ugyan nem lennének olyan szörnyűek, mint a Holnapután című filmben, de tény, hogy Európa északi részén jelentős hőmérséklet-csökkenést okozna, a trópusok pedig még forróbbak lennének. Emellett erősebb viharokra kellene számítani Észak-Amerikában.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.