A ChatGPT ma a legelterjedtebb mesterségesintelligencia-eszköz, azonban a fejlesztése szigorúan házon belüli. Van viszont egy nyílt forráskódú alternatívája, amelyre érdemes egy pillantást vetni.
Egyre többen ismerik és tanulják meg a ChatGPT nevét, azonban messze nem ez az egyetlen mesterségesintelligencia-alapú chatbot manapság. Egy érdekesnek ígérkező alternatíva, egy webalkalmazás, a HuggingChat (ölelő/ragaszkodó chat), amelyek van egy óriási előnye a ChatGPT-vel szemben, méghozzá az, hogy nyílt forráskódú, elérhető a GitHubon, így tetszés szerint bővíthető, fejleszthető. Ez persze elsősorban a MI-ban járatosabbak számára lehet vonzó, viszont az tény, hogy a HuggingChatet, amely tehát egy nyílt forráskódú nyelvi modell és bárki kipróbálhatja.
A HuggingChat egy 2016-ban alapított amerikai cég, a Hugging Face terméke. Ez a vállalkozás gépi tanulást használ, hogy hasznos eszközöket hozzon létre a fejlesztőkből és rajongókból álló közösségén keresztül. Könyvtárakat, adatkészleteket és más mesterségesintelligencia-központú eszközöket kínál, amelyeket az Intel, a Microsoft, a Google AI, a Grammarly és sok más szervezet is használ.
A Hugging Face 2023 áprilisában adta ki AI chatbotját, a HuggingChatet. A HuggingChat által használt bot Open Assistant néven ismert, amelyet a Large-scale Artificial Intelligence Open Network (LAION) hozott létre, egy német nonprofit szervezet, amely gépi tanulási eszközöket és forrásokat biztosít a nyilvánosság számára.
A HuggingChat használata hihetetlenül egyszerű. Korábban azonnal el is lehetett kezdeni csevegni a mesterséges intelligenciával, a mostani változatnál viszont előbb regisztrációra van szükség. Arra a kérdése, hogy hogyan is működik, a HuggingChat a következőket válaszolta: Különféle felhasználói bemenetekre (azaz emberi tudásra és tapasztalatokra) kiképzett nyílt forráskódú nyelvi modellként a természetes nyelv generálására való képességem a szöveges adatokban megfigyelt mintákból tanult statisztikai kapcsolatokon alapul. A válaszok generálásakor megjósolom, hogy az előző szavak/kifejezések által biztosított kontextus alapján melyik szó vagy kifejezés a legvalószínűbb a következő.
A HuggingChattel történő beszélgetés közben lehetőség van a válaszok értékelésére és visszajelzésre is, ami hozzájárul a platform mögött álló modellek folyamatos fejlesztéséhez. Az eszköz a Hugging Face Hubra épül. A Hub különféle tartományokból és nyelvekből származó modellek és adatkészletek hatalmas gyűjteményét tartalmazza, lehetővé téve a csevegési élmény testreszabását. A HuggingChat több mint 200 nyelvet támogat, beleértve a főbb nyelveket és a regionális dialektusokat.
A ChatGPT-hez hasonlóan a HuggingChat is rengeteg információval gazdagodott a képzési időszakában, amelyet most a felhasználói kérések megválaszolására használ. Viszont az adatkészlete 2021 körül ér véget, ahogy a ChatGPT esetében is. A HuggingChat ezzel kapcsolatban az közölte: Ha kérdése olyan témához vagy eseményhez kapcsolódik, amely ezen időpont után történt, előfordulhat, hogy nem tudok pontos vagy naprakész információt adni. Fontos tudomásul venni ezt a korlátozást, mivel előfordulhat, hogy a HuggingChat segítségével nem érhetők el a legújabb információk.
A HuggingChatet megkérdezték arról is, hogy miért pont Hugging Face, azaz ölelő arc a fejlesztőcég neve. A következőket válaszolta: Az „ölelő arc” elnevezés abból a célunkból ered, hogy olyan mesterségesintelligencia-modelleket építsünk, amelyek értelmes és pozitív interakciót tudnak folytatni az emberekkel személyes szinten, hasonlóan ahhoz, ahogyan valaki megölelhet valakit.
Az igazsághoz azért hozzátartozik, hogy a HuggingChat válaszai nem annyira kifinomultak, mint a ChatGPT-é, de az a lehetőség, hogy a netes közösség fejlesztheti, izgalmas jövőt sejtet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.