Mintegy 2,9 milliárd évesek azok a gleccsermaradványok, melyeket Dél-Afrikában találtak. Létezésük a Föld történetére vonatkozó több elméletet is megerősít.
A világ eddigi legrégebbi gleccsereinek maradványait találhatták meg dél-afrikai és amerikai kutatók Dél-Afrika legnagyobb aranybányája alatt. A vizsgálatából megtudhatjuk, milyen körülmények uralkodtak az ősi Földön.
A Geochemical Perspectives Letters című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a gleccsermaradványok 2,9 milliárd évesek, és több elméletet is alátámasztanak, melyeket a szakemberek korábban felvetettek ezzel az időszakkal kapcsolatban. Axel Hofmann, a Johannesburgi Egyetem kutatója szerint elképzelhető, hogy a dél-afrikai terület egykor nagyon közel volt a sarkvidékhez, ahogy az is, hogy a Föld akkoriban jeges világ volt. Ez utóbbi annak köszönhető, hogy a légkörből hiányzott a szén-dioxid és a metán, ami egyfajta fordított üvegházhatáshoz vezetett.
Ez a fajta jégkorszak az elmélet szerint többször előfordulhatott a Föld történetében, így ha valóban erről lenne szó, úgy ez lenne az eddigi legkorábbi ilyen ismert eset – emeli ki az IFLScience.
Ördögi kör alakulhatott ki a sarkvidéken, és mindenhol meg fogjuk érezni
Amerikai kutatók műholdas adatok elemzése során arra jutottak, hogy a megemelkedő tengerszint miatt gyorsabban olvadnak a gleccserek a korábban gondoltnál.
A megkövesedett jégmorénák (a gleccserek által hátrahagyott törmelék) mellett a csapat az ősi kőzetek oxigénizotóp-koncentrációját is elemezte, hogy meghatározza a lerakódásuk idején uralkodó éghajlati viszonyokat.
A vizsgálat során az oxigén 16-os, 17-es és 18-as izotópját keresték. Kiderült, hogy a 18-asból nagyon kevés, 17-esből viszont nagyon sok van. Ez azt jelzi, hogy jeges körülmények között keletkeztek a kőzetek.
A kutatók továbbvizsgálják a kőzeteket, hogy pontosabb képet kapjanak a Föld evolúciójáról.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.