Igen különleges robotot fejlesztettek ki kutatók, ami szinte bármilyen körülmények között tud működni: ha szükséges, gurul, de pár pillanattal később már egy repülő drónná is át tud alakulni.
A robotok különböző formákban léteznek, függően attól, hogy milyen célra tervezték őket – jellemző azonban, hogy ezek az eszközök tényleg a számukra kijelölt területen jeleskednek, és nehéz – vagy egyenesen lehetetlen – valami új feladatra átalakítani őket.
A Nature folyóiratban nemrég bemutatott robotrendszer azonban gyakorlatilag végtelen lehetőségek tárháza. A Multi-Modal Mobility Morphobot (M4) nevű eszköz ugyanis sétál, gurul és repül is, ha szükséges – bármelyikhez át tud alakulni, kicsit olyan, mint a Transformers.
Mint sok esetben, az ihlet ezúttal is a természetből jött:
- az oroszlánfókából, ami úszólábakat használ az úszáshoz és a sétáláshoz,
- a szurikátáktól, melyek a hátsó lábain állva figyelik, van-e veszély,
- és a csukártól, ami egy madár, és a szárnyai segítségével egyensúlyozza magát, miközben halad fel az emelkedőkön.
A robot központi része egy szénszálból, 3D-nyomtatással készített, tagolt rész áll, ez teszi lehetővé, hogy igény szerint alakot válthasson. Van négy rotorja is, ami kerékként is tud funkcionálni – írja a TechCrunch.
Az M4-es robotot akadálypályán is tesztelték, melyen többször is alkalmazkodnia kell a terephez. És bár egy emelkedőn történő feljutásnak a legegyszerűbb módja a repülés, ez igényli a legtöbb energiát is, így az emelkedőn a két lábbal megy fel a robot, miközben két rotorral segíti a mozgást.
A robot kétségkívül számtalan területen lehet hasznos, a fejlesztői szerint természeti katasztrófáktól sújtott területeken is jó szolgálatot tehet egy ilyen, kutató-mentő feladatokhoz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.