Tech hvg.hu 2023. július. 07. 22:03

2787 méter mélyen találtak egy különleges baktériumot

A kutatók eddig csak a szárazföldön és a sekély vízben találtak olyan baktériumokat, amelyek belsejében egy mágnesre érzékeny kristály található. Most azonban a tenger mélyén is felfedezték.

Izgalmas felfedezést tettek a Tokiói Egyetem kutatói az úgynevezett magnetotaktikus baktériumokkal kapcsolatban. Ez az élőlény egy egyedülálló baktérium, ami a benne lévő 50 nanométeres magnetit kristály segítségével képes alkalmazkodni a Föld mágneses mezőjéhez. A kutatók eddig ezeket a baktériumokat csak szárazföldi és sekély vízi környezetben figyelték meg. Egy nemrég elvégzett vizsgálat azonban kimutatta, hogy az óceán mélyén is jól megvannak – írja az Interesting Engineering.

A felfedezés nemcsak a földi élet megértése szempontjából fontos. A tudósok ugyanis úgy vélik, hogy ezek a parányi élőlények a Marson, és más bolygón is megtalálhatók lehetnek. A mostani felfedezésről a Frontiers in Microbiology című tudományos lapban jelent meg publikáció.

Illusztráció.
Schmidt Ocean Institute

A magnetotaktikus baktériumokban apró magnetit kristály található, amit egy védőburok vesz körül. Mivel a kristály érzékeny a Föld mágneses mezejére, ezért a baktériumok élő iránytűként funkcionálnak, folyamatosan észak-déli irányba vannak beállva. Nem mellesleg pedig: ezek a baktériumok döntő szerepet játszanak a létfontosságú elemek, például a szén, a nitrogén és a foszfor természetes körforgásában.

A szárazföldön és a sekély vízben már többször tanulmányozták őket, a tengerek mélyén azonban erre még nem volt lehetőség.

A Tokiói Egyetem kutatócsoportja 2012 szeptemberében mélyvízi kutatásba kezdtek egy távvezérelt robot segítségével. Ennek eredményeként 2787 méteres mélységben sikerült rábukkanniuk az ismerős baktériumra. A tanulmány szerzői nem számítottak arra, hogy ilyen mélyen is találkoznak a magnetotaktikus baktériumokkal.

Minden jel arra mutat, hogy hamarabb lehetett élet a Marson, mint a Földön

Egy új tanulmány alapján úgy tűnik, az élet kialakulásának feltételei egy időben ideálisabbak voltak a Marson, mint a Földön.

A felfedezés azért fontos, mert a környezet, ahol megtalálták, nagyban hasonlít arra, amilyen a Föld 3,5 milliárd évvel ezelőtt lehetett. Ekkor jelenhettek meg ezen baktériumok ősei. Az elemzések során az is kiderült, hogy szoros rokonságban vannak a Nitrospinae baktériumokkal. Ezek a tengerek mélyén élnek, és a szén megkötésében betöltött szerepükről ismertek. Korábban ezt sem sikerült még egyszer sem kimutatni.

A kutatók úgy vélik, a környezet, amiben megtalálták a baktériumot, hasonlít ahhoz, amilyen környezet a Marson lehetett 3 milliárd évvel ezelőtt. Ha ez valóban így van, úgy ezeket a baktériumokat – vagy a nyomaikat – a Marson is meg lehet majd találni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.