Tech hvg.hu 2023. július. 07. 11:03

Nehéz számítógép a fejemen? Valaki kipróbálta az Apple csodaszemüvegét

Valaki kipróbálta az Apple csillagászati árú vegyes valóság szemüvegét, és nem ájult el tőle. Nem a látottakkal volt gondja, hanem azzal, hogy úgy érezte, egy számítógépet cipel a fején. Amíg a tudásról van szó, ez nem probléma, a méreteket illetően viszont annál inkább.

Egy hónapja mutatta be az Apple a saját belépőjét a vegyes valóság (VR/AR) világába: a Vision Pro névre hallgató szemüveget. Izgalmas újdonságról van szó, így nem csoda, hogy aki csak tehette, kipróbálta. Például a Gizmodo szerkesztője is, akinek – mint kiderült – voltak fenntartásai e térbeli számítástechnikai hardver viselésével kapcsolatban.

Volt ugyanis némi különbség a hivatalos fotók és videók, illetve a valós példány között.

Az előbbieken egy sima, egy ultra-prémium síszemüvegre emlékeztető szem feletti viselet látható, széles, kényelmes megjelenésű pánttal a viselője fejének hátulján. Az a Vision Pro viszont, amit a szerkesztő próbált ki, nem egészen ilyen volt. A fizikai csomagban ugyanis volt egy második fejpánt is, amely átment a feje tetején, méghozzá azért volt, hogy jobban egyensúlyba hozza a fejhallgató súlyát.

Hogy miért különbözik egy valódi hardver a demójától? Nos, a Vision Pro még korántsem teljes, és a bemutatók nagyon gyakran használnak hiányos hardvert. A technológiai termékek sokéves felülvizsgálata során gyakran voltak különbségek az új termékek kezdeti megjelenése és a végleges szállítási verziók között – magyarázza a Gizmodo.

Aki emlékszik, hogyan röhögték ki 16 éve az iPhone-t, az nem söpri le azonnal az Apple új szuperszemüvegét

Okostelefonok az iPhone előtt is léteztek, de alig keltették fel valaki érdeklődését. Ikonikus termékééhez hasonló receptet követne az Apple a múlt héten bemutatott Vision Próval. Az okosszemüveg sikerét például az ára, de nem csak az akadályozhatja. Esélylatolgatás.

Ettől persze még megmarad a probléma, vagyis az, a vegyes valóság (vagy ahogy az Apple nevezi, a térbeli számítástechnika) fejhallgatói lényegében nagy fejre szerelhető számítógép- és monitorberendezések. A szükséges számítási teljesítmény miatt ezek általában nehezek és terjedelmesek, és a hardverek elosztását a headset körül gondosan kell kezelni, hogy olyan hordható eszközt készítsenek, amely nem esik le túl könnyen a fejéről. Ez az oka annak, hogy szinte minden korábbi virtuális vagy vegyes valóságos headset tartalmazott valamilyen felső pántot, valamint a hátulsó pántot.

Van viszont mindennek egy másik vetülete is. A Bloomberg jól ismert Apple-szakértője, Mark Gurman szerint a súlyprobléma megoldására az Apple kifejlesztett egy második pántot, amely áthajlik a viselő fején. De a cég azt fontolgatja, hogy ezt a szíjat extra tartozékként adja el, ahelyett, hogy a dobozba helyezné – ami érdekes elképzelés egy 3500 dolláros eszköz esetében. Másfelől viszont ez a döntés több külső gyártótól származó tartozék előtt nyithatja meg az ajtót, így a Vision Pro is nagymértékben testre szabhatóvá válik, hasonlóan a többi Apple-termékhez.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.