Bár a Google sokszor vádolja az Apple-t az iMessage és a mögöttes technológia használata miatt, azonban – derül ki egy új kutatásból – valójában nem emiatt váltanak egyre többen androidos telefonról iPhone-ra.
Az iMessage régóta piszkálja a Google csőrét, hiszen egyfajta (hátrányos) megkülönböztetést tesz lehetővé az androidos és az iOS-es felhasználók között. Olyannyira, hogy voltak, akik emiatt váltottak Apple-telefonra. Azonban valójában nem ez a jellemző, és van, ami miatt jobban kellene, hogy fájjon a Google feje, legalábbis az androidos elvándorlással kapcsolatban.
A Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) jelentése sorra veszi okokat. Mindenekelőtt azzal kezdi, hogy az átlagos elvándorlási arány évek óta 10-15 százalék között volt, azonban az elmúlt negyedévekben picit nőtt. A 2023 márciusával végződő 12 hónapban a becslések szerint az iPhone-vásárlók 15 százaléka az androidos világból érkezett.
A CIRP ezután azt firtatta, hogy miért váltottak iPhone-ra. Bár jó páran nem tudták azt pontosan megfogalmazni, és csak „valami újat” akartak, a többségnek azonban egyértelmű indokai voltak. A piackutató ezek után négy fő kategóriába sorolta a váltás okait.
1. Korábbi telefonproblémák. A régi telefonjuk nem szolgálta őket, mert elöregedett, javításra szorult, vagy olyan hiányosság volt, amely befolyásolta a felhasználói élményt.
2. Új telefonfunkciók. Több és különböző módot akartak okostelefonjuk használatára, például jobb kamerát, továbbfejlesztett kiegészítőket vagy intuitívabb felhasználói felületet.
3. Költség. Kevesebbet költhetnek egy új iPhone-ra, mint amire számítottak, vagy mint egy hasonló Android okostelefonra.
4. Közösségi kapcsolatok. Olyan okostelefont akartak, amely integrálható a családdal és a barátokkal, beleértve az iMessage és a FaceTime használatát iOS-en.
Hát igen, ott van az a bizonyos, a Google által is sokat emlegetett iMessage, azonban érdemes megnézni az alábbi grafikont is, ami a kategóriák százalékát mutatja. A felhasználók mindössze hat százaléka váltana emiatt, ami tényleg kevés. Viszont a megkérdezettek valamivel több mint a fele (53 százalék) jelezte, hogy problémája volt korábbi telefonjával. A konkrét okok között a csatlakozási problémák, az akkumulátor élettartama vagy az eszköz használatának egyéb alapvető funkcionális jellemzői szerepeltek. 26 százalékuk viszont új funkciókat és intuitív felhasználói felületet szeretne.
Meglepő válasz volt a költség szerepe (15 százalék), különösen amiatt, hogy az Apple iPhone-jai közismerten drága eszközök. Viszont az Apple értékesít régebbi készülékeket, amelyek olcsóbbak, de még mindig felülmúlják a legújabb Android-eszközöket. Léteznek azután promóciós és szolgáltatói ajánlatok is, és így a költségek is észszerűek lesznek.
Ahogy a BGR techoldal megjegyzi, az olyan felmérések, mint a CIRP-é is, nem könyvelhetők el tűpontos igazságként. A jelentés azonban azt mutatja, hogy a kék iMessage buborékok, amelyek ellen a Google annyira küzd, nem feltétlenül jelentik a legnagyobb problémát a legtöbb Androidról váltó számára. Nagyobb gondot jelenthetnek az Android és az androidos eszközök minősége. Leszámítva saját Pixel hardvereit, amit a Google kijavíthat, az az operációs rendszer, hogy az Android a lehető legvonzóbb legyen a felhasználók számára.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.