Tech hvg.hu 2023. május. 19. 10:03

Telepítette valamelyiket? Azonnal törölje ezeket a ChatGPT-alkalmazásokat, átverésre építenek

Javasolt mihamarabb megszabadulni a Sophos által ismertetett, káros ChatGPT-applikációktól – mutatunk néhány ilyen appot, és abban is segítünk, hogy a már elindult előfizetéseket hogyan tudja lemondani végleg.

A tavaly novemberben debütált ChatGPT elképesztő népszerűségnek örvend, és mindez a jelek szerint a csalók figyelmét is felkeltette – egyre több ugyanis a hamis, az embereket átverő ChatGPT-applikáció a mobilos alkalmazásboltokban.

A Sophos biztonsági vállalat most részletes blogbejegyzésben számolt be az úgynevezett „FleeceGPT”-appokról, melyeket tanácsos mihamarabb törölni.

A fleeceware típusú kártékony alkalmazások máshol ingyenesen elérhető alapfunkciókat kínálnak látszólag díjmentesen, ám később pénzt kérhetnek ezekért. Tehetik ezt például egy ingyenes próbaidőszakkal, aminek az elején a felhasználó megadja a bankkártyaadatait, majd az app, amint letelt a próba, egészen irreális összegtől szabadíthat meg bennünket. Emellett bosszantó reklámokkal is bombázhatják a felhasználót, hogy így ösztönözzék az előfizetésre.

620 000-szer töltötték le ezeket az androidos alkalmazásokat: titokban pénzt nyúlnak le a felhasználóktól

Titkos, a háttérben történő előfizetésekkel lopták meg a felhasználókat a Kaspersky által lefülelt kártékony alkalmazások, melyek jellemzően valamilyen fotós vagy videós szerkesztési képességet kínáltak. Ezeket jellemzően teljesítették is, a problémás részek észrevétlenül, a háttérben futottak.

Sok ilyen van, ám a jelek szerint most a ChatGPT körüli felhajtást is kihasználják, és pontosan azt csinálják, amit más esetben: az egyébként online díjmentesen elérhető chatbot-funkciók teljes körű használatáért kérnek pénzt. (Ugyan van hivatalos prémium előfizetés is a ChatGPT-hez, de ezek a csaló appok az ingyenes változat funkcióiért szeretnék megsarcolni a felhasználókat.)

A Sophos már jelezte is a problémát a Google-nek és az Apple-nek: egyelőre csak előbbi törölt néhányat a Play Áruházból, míg utóbbi tudomásul vette a biztonsági cég információit bármi érdemi lépés nélkül – írja a BGR.

A biztonsági vállalat meg is nevezett néhány hamis ChatGPT-appot, ami elérhető az App Store és Play Áruház alkalmazásboltok valamelyikében:

  • Chat GBT
  • GAl Assistant
  • Al Chat GBT – Open Chatbot App
  • Al Chat – Chatbot Al Assistant
  • Genie AI Chatbot
  • Al Chatbot – Open Chat Writer.

Azt érdemes kiemelni, hogy a nevezett az applikációk működése többnyire nem szabálytalan, inkább durván etikátlan. Amit csinálnak, nagyjából olyan, mintha egy ingyenes, utcai ivóvízkúthoz valaki önkényesen odaállna, és elkezdene pénzt kérni minden egyes liter vízért. Mindezek fényében megfontolandó a törlésük, lévén a ChatGPT honlapján jó eséllyel minden, általuk fizetősen kínált funkció ingyenesen elérhető.

Szintén fontos, hogy az alkalmazások törlése még nem jelenti azt, hogy az előfizetés megszűnik, ezt nekünk kell felmondanunk, addig ugyanis továbbra is megterhelhetik a számlánkat minden hónapban. Szerencsére az előfizetések lemondáshoz részletes, ráadásul magyar leírások állnak rendelkezésre: iPhone/iPad-felhasználók ide, míg az androidosok ide kattintsanak az útmutatók eléréséhez.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.