Tech hvg.hu 2023. május. 19. 19:03

Sorra buktatta a diákokat a tanár a ChatGPT miatt, aztán a diákok bemásolták a tanár doktoriját a mesterséges intelligenciának

Minden valószínűség szerint az az oktató tévedett, aki azt állítja, hogy a diákjainak egy része ChatGPT-t használt a beadandó dolgozatához. Az ő ellenőrzési módszerével ugyanezt derítették ki a hallgatók – a diplomamunkájáról.

Több diákot is megbuktatott egy tanár az amerikai Texas A&M Egyetemen, ezzel pedig megakadályozta, hogy megkapják a diplomájukat. A Rolling Stone magazin szerint Jard Mumm azért adott egyest diákjainak, mert azok szerinte a ChatGPT-t használták arra, hogy megírja helyettük a beadandó dolgozatokat.

A lap azt írja, hogy a tanár valószínűleg rosszul döntött, amikor bemásolta azt a ChatGPT-be, majd megkérdezte a rendszertől, hogy van-e köze a megírásához. Mumm az érintetteknek – az elégtelenről való értesítés mellett – azt írta, minden dolgozatot kétszer ellenőrzött, ami ebben az esetben azt jelenti, hogy kétszer kérdezett rá a ChatGPT-nél, hogy az írta-e a fogalmazást. A hallgatóknak egy plusz feladatot adott, meghagyva a lehetőséget, hogy ne bukjanak meg, ezzel együtt pedig ne csússzon a diplomájuk.

Texas A&M commerce professor fails entire class of seniors blocking them from graduating- claiming they all use “Chat GTP”
by u/DearKick in ChatGPT

A probléma ezzel az – írja az Interesting Engineering –, hogy a ChatGPT-t nem arra tervezték, hogy felismerje a mesterséges intelligencia által generált szöveget. Sőt, még az OpenAI egy másik, kifejezetten erre készített fejlesztése sem annyira pontos, hogy ezt megtegye.

A hallgatók megtámadták a döntést, és odáig is elmentek, hogy a Google Dokumentumokban a szövegek írásához, szerkesztéséhz tartozó időbélyegeket is megmutatták a tanárnak – akit ez sem hatott meg. A történet akkor kelt szárnyra, amikor az egyik érintett hallgató menyasszonya kitette egy Reddit fórumra. Mint írta, megdöbbentette az eset, a vőlegénye pedig még nem is hallott a ChatGPT-ről.

A hallgatók a dékánig és az egyetem elnökéig is elmentek, de egyelőre nem történt változás az ügyben.

A ChatGPT-vel íratta meg beadandóját egy brit egyetemista, sosem kapott még ilyen jó jegyet

A Cardiffi Egyetem egyik neve elhallgatását kérő hallgatója arról beszélt a BBC-nek, hogy a mesterséges intelligencia segítségével sikerült először „jeles" eredményt kapnia egy dolgozatára.

Hogy megmutassák, Mumm mekkorát hibázott, az általa írt doktori disszertáción alkalmazták az oktató saját módszerét: megmutatták a ChatGPT-nek, majd megkérdezték, hogy a mesterséges intelligencia írta-e azt. A ChatGPT úgy válaszolt: lehetséges, hogy bizonyos részek az MI-től származnak – ami a disszertáció korából kifolyólag értelemszerűen lehetetlen.

Az egyetem vezetése a PC Magazine-nak azt mondta, egyelőre senkit sem buktattak meg, de a hallgatók és az oktató közösen dolgoznak azon, hogy kiderüljön, ki mekkora részben használta a munkájához a ChatGPT-t.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Sindelyes Dóra 2025. április. 12. 19:30

Mondd meg macska, lehet engem szeretni?

Azért akarunk állatot, hogy elfogadjon, feltétlenül szeressen minket. Miben különleges a cicákkal zajló terápia, miben tud a macska támogatni minket, amiben más állat nem? Mi a szabadságához ragaszkodó négylábú nevelésének trükkje? És milyen tükröt tart nekünk ez az egykor önmagát háziasító, titokzatos lény? Ezekről is kérdeztük a minap megjelent, egyedülálló macskás terápiás könyv szerzőjét, Bánszky Noémi állatasszisztált terapeutát.