Az amerikai Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) és az amerikai Rice Egyetem kutatói egy olyan gépi látást fejlesztettek ki, ami képes bármilyen tükröződő felületből kamerát csinálni.
A kémes, szuperhősös filmekben a főszereplők sokszor olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, ami ellentmond a fizika törvényeinek. Ilyen például az, hogy belátnak olyan helyekre is, ahová egyébként nem lenne lehetséges: látják, mi van a sarkon túl az utcán, vagy egy fal mögött. Bára röntgenlátás egyelőre inkább csak fikció, könnyen lehet, hogy hamarosan hétköznapi dologgá válik.
Az amerikai Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT), valamint a szintén amerikai Rice Egyetem kutatói egy olyan gépi látást fejlesztett ki, ami épp ilyesmit tenne lehetővé. Persze a kutatók nem az emberi szemet változtatnák meg ehhez. Ehelyett fényes, tükröződő felülettel rendelkező tárgyakat változtatnának át kamerává.
A szakemberek különböző szögekből készítettek fotókat egy adott tárgyról. A felületét ezután virtuális érzékelővé alakították át, ami rögzíti a tükröződéseket. A mesterséges intelligencia ezeket térképezi fel, lehetővé téve, hogy megbecsüljük például a tükröződő kép mélységét, valamint újszerű perspektívából lássuk az adott jelenetet.
Kushagra Tiwary, a kutatás egyik vezetője szerint bármilyen felület átalakítható kijelzővé. A technológia alkalmazásának lehetőségei gyakorlatilag korlátlanok – írja az Interesting Engineering. Elég csak az önvezető autókra gondolni, ahol a jármű képes észlelni azokat az embereket is, akik még nem is értek el egy kereszteződéshez, vagy nem léptek le a járdára, de épp takarásban vannak. Képes lesz látni még akkor is, ha egy nagyobb autó takarja a kilátását, ahogy azt is, ha épp egy busz mögül akar az úttestre rohanni egy gyerek.
A kutatók jelenleg a drónokkal kapcsolatban folytatják tovább a fejlesztéseket, és vizsgálják azt, miként lehetne tovább javítani a rendszer képességeit.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.