Érdemes lehet megváltoztatni a böngészési szokásainkat, ha mindig minden böngészőfület megnyitva hagyunk: magunknak tehetünk ugyanis szívességet ezzel, derült ki az Aalto Egyetem friss tanulmányából.
A böngészőkben – a készülékben elérhető memória függvényében – kis túlzással végtelen számú fület lehet egyszerre megnyitva tartani, ami időnként igen komoly káoszt tud kialakítani a felső böngészősávban. Hiszen kétféle ember létezik: aki mindig, mindent bezár, amint már nincs rá szükség, és aki mindent nyitva hagy, így komolyan felhalmozva a füleket.
Pedig lehet, hogy utóbbi az eszköz memóriája mellett ránk is hatással lehet. A finn Aalto Egyetem kutatói nemrég ezt helyezték vizsgálatuk középpontjába – nevet is adtak a jelenségnek, ez a „böngészési felfordulás”. Vizsgálódásaik során 400 embert kérdeztek, olyanokat, akik sok időt töltenek a képernyők előtt – a téma a böngészési szokásaikra, valamint arra terjedt ki, hogy mit éreznek, amikor a lapok elkezdenek felhalmozódni.
A legtöbb résztvevő 1-3 ablakot tartott megnyitva, valamennyiben 5-10 megnyitott füllel, ami átlagosan több tucat megnyitott oldal – egyszerre. Több mint felük komoly problémaként jelölte meg a jelenséget – írja a PCgamer.
Utóbbi csoport túlterheltnek, szorongónak, frusztráltnak és demotiváltnak érezte magát ezen szokása miatt – sőt voltak, akik szerint ez a vizuális túlterheltség például rosszabb munkahatékonyságot jelentett, valamint problémát az információk szortírozásában.
Nagy újítás jöhet az Edge böngészőbe
Ha élesedik egy egyelőre tesztelés alatt álló új funkció, egy ablakon belül lehet majd több böngészőlapot is megnyitni, melyek így egymás mellé kerülnek.
Mindent összevetve, a tanulmány alapján tanácsos lehet változtatni a böngészési szokásainkon: amikor csak lehetséges, zárjuk be a nem használt, szükségtelen böngészőlapokat és ablakokat. Természetesen ez nem mindig megoldás – egy szakdolgozat írása közben a sok megnyitott forrás elkerülhetetlen –, de esetleg egy jobb rendszerezés ebben is segíthet.
Ha azonban nincs kizáró ok, úgy tűnik, a mi egészségünknek is jót tehet egy kis rend a böngészőnkben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.