Tech hvg.hu 2023. április. 24. 18:33

Mindent bele: teszten az otthoni munkára szánt webkamera, amibe még hangszórót is építettek

A dán Sandberg cég All-in-1 Webcam 2K HD készüléke árát és méretét tekintve is kilóg az átlagos webkamerák sorából. A mikrofon mellett még egy hangszórót is építettek az eszközbe.

A koronavírus-járvány hatására sok cégnél álltak át az otthoni munkavégzésre, melynek mellékhatásaként rengetegen szereztek be új számítógépeket és azokhoz kiegészítőket. A Grand View Research piackutató cég adatai alapján a webkameráknál például 7,26 milliárd dolláros, vagyis körülbelül 2510,2 milliárd forintos piacról beszélhettünk 2021-ben, és a várakozások szerint 2022 és 2030 között további 7,3 százalékkal növekedhet a szegmens.

Ennek egyik oka, hogy bár a laptopokban ma már gyári tartozék a webkamera, annak képi minősége nem a legjobb, és a helyzet még a Covid-hatás ellenére sem változott érdemben. (Főleg nem az olcsóbb és középkategóriás eszközöktől.) Márpedig legyen szó egy videokonferencia-hívásról, vagy egy streamelésről a Twitch-en, a közvetített kép minősége az egyik legfontosabb szempont. A dán Sandberg ezen a téren szeretne kitűnni a tömegből az All-in-1 Webcam 2K HD modelljével, amely nemrég járt nálunk tesztelésen.

Külcsín

Hogy miért kapta a Sandberg eszköze az All-in-1 nevet, az azonnal kiderül, amint kicsomagoljuk a készüléket. A webkamera igen tekintélyes méretű: kézben tartva kilóg az ember tenyeréből, ehhez igazodva nem egy pihekönnyű darabról van szó. Persze attól nem kell tartanunk, hogy elhúzza a monitort, de nézelődés közben nem árt tisztában lenni azzal, hogy ez a nehezebb választás.

Pavló Péter

Ez elsősorban annak köszönhető, hogy nemcsak kamera van a készülékben, hanem a mikrofon mellett egy hangszóró is. Előbbi az eszköz bal oldalára, utóbbi pedig a jobb oldalára került. Ezen felül kapott még egy kis görgethető sapkát is, így, ha szeretnénk, akkor fizikailag is lezárhatjuk a webkamerát. Ennek köszönhetően, ha a hackerek hozzá is férnek a kütyühöz, képet nem tudnak vele készíteni.

Más kérdés, hogy a mikrofont ez a megoldás nem deaktiválja, így nem teljes a védelem.

Pavló Péter

A szerkezetet egy 1,8 méter hosszú kábellel lehet a számítógéphez csatlakoztatni, amit egy USB-aljzaton keresztül tehetünk meg. Ez a hosszúság már ahhoz is elég lehet, hogy ne csak a monitor tetejére, hanem akár állványra is felhelyezzük. Ez utóbbit az 1/4"-es aljzat teszi lehetővé.

Belbecs

A készülék specifikációja kapcsán nem sok kérdést hagyott nyitva a Sandberg az elnevezéssel. A 2K HD lényegében annyit tesz: az eszköz 2560x1440 pixel felbontással dolgozik. Az már csak a leírás böngészése közben derül ki, hogy az optika mögött dolgozó CMOS szenzor 1/2,9” méretű és 4 megapixeles.

Gyakorlatilag akkora a szenzor, mint amekkora például a Galaxy S23 Ultrában is van (1/3”), ugyanakkor a webkamera méretét látva talán elfért volna egy ennél is nagyobb lapka. Más kérdés, hogy a csúcsmobil képminősége azért még mindig jobb, hiszen ott szoftveres rásegítés is dolgozik a háttérben a képalkotáson.

Pavló Péter

A videót 30 képkocka/másodperc sebességgel képes közvetíteni, így ezen a téren nem lehet okunk a panaszra. A készülék látószöge 94 fok, vagyis egy igen széles látószögről beszélhetünk. Ennek eredményeként inkább irodai használatra, mintsem streamelésre tudjuk elképzelni, de persze mindkettő végezhető vele.

Használat

A szerkezet USB-kábelét elég csak bedugni a számítógépbe, az illesztőprogram pedig azonnal teszi a dolgát. Az egyszerűség sokaknak kényelmes lesz, de hátrány is, hogy a készülékhez semmilyen külső program nem jár, így a kamera képén semmilyen módon nem lehet változtatni.

Ilyen az, amikor az egyszerűség oltárán feláldozzák a használhatóságot.

Az eszköz nappali fényviszonyok között kiváló képet ad, de a gyengébb (esetleg esti) fény mellett is elfogadható a képe.

Ilyen képet ad a webkamera, ha gyenge fényviszonyban ülünk.
hvg.hu

A beépített mikrofon kifejezetten jól teszi a dolgát, a tesztünk során minden hívott fél tisztán és érthetően hallott minket. Mivel a gyártó azt ígérte, hogy a mikrofon -32 dB-es érzékenységével 3 méterről is képes összegyűjteni a hangot, így azt is kipróbáltuk, mi történik, ha kicsit távolabb megyünk a számítógéptől. A visszajelzések alapján itt sem volt gond az érthetőséggel, igaz, a háromméteres távolsághoz közeledve már jobban kellett fülelni a másik oldalon.

Ahogy korábban írtuk, a webkamera egyik oldalán a mikrofon, a másikon pedig a hangszóró kapott helyet. Ez utóbbi azonnal átveszi a fő hangszóró szerepét, ha bedugjuk a készüléket. Emiatt ezzel vagy érdemes várni a tényleges hívásig, vagy a hangbeállítások között kimeneti eszközt váltani. Előbbi mellett erős érv lehet a felhasználó biztonsága, hiszen a kábel bedugásával a mikrofont is „bekapcsoljuk”.

Pavló Péter

A hangszóró egyébként viszonylag jó minőségben közvetíti a hangot. Bár mobiltelefontól is hallottunk már szebb hangzást, a mono hangszóróból azért így is megbízhatóan teszi a dolgát. És szerencsére nem zavar be a mikrofonnak, vagyis a beérkező hang nem lesz visszhangos a hívásban.

Összegzés

+: stabil működés, könnyű használat, jó kép- és elfogadható hangminőség.

: magas árfekvés, nincs beállítási lehetőség, a mikrofon nem kapcsolható ki.

A Sandberg All-in-1 Webcam 2 HD webkamerája alapvetően jól teszi a dolgát. A használat során egyszer sem bicsaklott meg sem a hang, sem a kép, és minden olyan chatprogram felismerte – Facebook Messenger, Google Meet, Zoom, Skype –, amit a konferenciahívásokra a leggyakrabban használnak.

A készülék viszonylag nem olcsó: a cég 110 eurót, vagyis mintegy 41 ezer forintot kér el érte. Hogy ez mennyire sok, azt leginkább az dönti el, hogy mennyire hiányoznak a plug and play élmény miatt elvesző finomhangolási funkciók.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.