Tech hvg.hu 2023. április. 17. 17:03

Bevetették az új bolygókeresési módot, találtak egy új Jupitert

A HIP 99770b kódjelű exobolygó jóval nagyobb a Jupiternél, és messzebb is kering a központi csillagától, mint a mi Jupiterünk a Naptól. Ami azonban igazán érdekes, az a felfedezés módja.

Újabb exobolygót, vagyis a Naprendszeren kívül található bolygót fedeztek fel nemrég egy nemzetközi kutatócsoport, ám a felfedezés mellett ezúttal az észlelés mikéntje is rendkívül érdekes. A Japán Nemzeti Csillagászati Obszervatórium (NAOJ) és az amerikai Texasi Egyetem csillagászai a közvetett és a közvetlen képalkotást kombinálták, ami végül a HIP 99770b kódjelű bolygó megtalálásához vezetett.

Az eredmény hozzásegíthet bennünket ahhoz, hogy a szomszédos csillagok környezetében keringő, a Földhöz hasonló bolygókra bukkanjunk.

A közvetlen képalkotó eljárás az, amit a legtöbb megfigyelő alkalmaz az exobolygókra való vadászat közben. Ők azok, akik egy fejlett optikával rendelkező, erős teleszkóp segítségével készítenek képeket a távoli égitestekről. Ez azonban csak a csillagtól távolabb eső bolygók esetében hatékony, a közelieket ugyanis eltakarja a csillag erős fénye.

Ehhez képest a közvetett képalkotás – a precíziós asztrometria – során olyan csillagokat keresnek a tudósok, amelyek látszólag „remegnek”. Ez azt jelenti, hogy a gravitációjukra egy számunkra nem látható exobolygó lehet hatással. Ez a módszer eddig több mint 5000 exobolygó felfedezéséhez vezetett, míg az előbbivel körülbelül 20-at sikerült találni.

European Space Agency

A nemzetközi kutatócsapatnak most sikerült kombinálnia ezt a két módszert. Először a Hipparcos-Gaia adatait használták fel – ez egy olyan adatbázis, ami a Tejútrendszer nagyjából kétmillió csillagának pontos helyzetet mutatja, és nyomon tudja követni a mozgásukat. Ebben azonosították a HIP 99770 csillagot, amiről úgy vélték, bolygók keringhetnek körülötte. Ezután Japán legerősebb távcsövével megfigyelték az égitestet, így találva meg az exobolygót.

Az Európai Űrügynökség szerint az exobolygó 16-szor nehezebb, mint a Jupiter. Annak ellenére, hogy nagyjából háromszor olyan távol van a csillagától, mint a Jupiter a Naptól, körülbelül ugyanannyi fényt kap, mert a csillag körülbelül kétszer nagyobb a miénknél. A kutatók úgy vélik, víz és szén-monoxid lehet a légkörében.

A csapat jelenleg mintegy 50 másik csillag adatait tanulmányozza, amelyekről úgy vélik, exobolygóik lehetnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?