A rövid videókat megosztó TikTok meglehetősen vegyes témákat kínál, amelyek között illegális tartalmak is találhatók. Például embercsempészek „hirdetései”. A TikTok ugyan állítólag eltávolította ezen videók több mint 80 százalékát, de mi a helyzet a maradékkal?
A TikToknak jelenleg több mint 1 milliárd aktív havi használója van, ami érthető: a videótárhely-szolgáltatás rengeteg vicces, szórakoztató, sőt oktató tartalmat kínál. Azonban mint minden nagyon népszerű helyet, a „rosszfiúk” ezt is megtalálják: az oldalon illegális tartalmak is szép számmal találhatók, beleértve az embercsempészek üzeneteit – állítja az AFP hírügynökség jelentése.
Az embercsempészek érdeklődése könnyen magyarázható, célközönségüket igen egyszerűen érik el, ráadásul a közösségi oldal nem is annyira szigorúan moderált az üzemeltető által. Az AFP által kiemelt egyik videón például álcázott emberek mozognak az árnyékos növényzet körül a mexikói sivatag táján. „Indulás ezen a hétvégén. Ha valaki Mexikóból szeretne átkelni az Egyesült Államokba, hagyjon üzenetet” – áll a TikTok-bejegyzésében.
És nem csupán ez az egyetlen ilyen videó, az AFP sok hasonló bejegyzést talált Guatemalában, Ecuadorban és Kolumbiában. Egyes bejegyzések még amerikai sofőröket is csalogatnak: „Ha van autója, és könnyű pénzt szeretne keresni, írjon nekem” – szólt egy angol nyelvű üzenet, amely 15 ezer dollárt ígért. Bár ez a reklám sérti a TikTok hivatalos szabályait, amelyek tiltják a „bűnözői tevékenységek népszerűsítését és elősegítését”, attól még ott van az oldalon. A TikTokot egyébként arra is használják a migránsok, hogy tanácsokat osszanak meg azzal kapcsolatban, hogy lehet átvészelni egy ilyen utazást.
A TikTok azt mondta az AFP-nek, hogy nagyon komolyan veszik az ilyen típusú problémákat, és „nem tolerálják az emberi kizsákmányolást elősegítő tartalmat, beleértve az embercsempészetet”. A cég közölte, hogy 2022 harmadik negyedévében saját kezdeményezésére eltávolította a bűncselekményekhez kapcsolódó videók 82 százalékát. 18 százalék tehát még mindig fenn van az oldalon, ráadásul a csempészek is egyre gyakrabban használják a közösségi médiát aljas céljaikra, a különösen a kiszolgáltatott embereket célozva.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.