Kék vagy zöld szövegbuborék: újabb fejezetéhez érkezett az iPhone-okat és az androidos telefonokat megkülönböztető üzenetmegjelenítés. A Google most úgy gondolja, ez valójában az Apple készülékeit használók számára hátrányos.
Az Apple a kék és a zöld szín használatával tesz különbséget az iMessage-t (iPhone-ok) és az SMS-t/MMS-t használók (androidosok) között. Az iMessage-üzenetek (szövegek, fotók vagy videók) iOS-es készülékek között mehetnek. A rendszer titkosítja ezeket, és kék színű szövegbuborékban jeleníti meg őket. Viszont az iPhone-ok és androidos készülékek közötti üzenetváltás SMS/MMS formában zajlik, nem titkosított, és zöld szövegbuborékok jellemzik.
E két szín használata, azaz a megkülönböztetés marginális problémának tűnhet, de ennél jóval komolyabb a kérdés. A Google nem is annyira a kétféle szín használatát nehezményezi, hanem azt, hogy az Apple nem hajlandó elfogadni az RCS (Rich Communication Services) protokollt, és a már elavult SMS/MMS üzenetküldést használva különbözteti meg az androidos telefonokat.
RCS-t az iparági szereplőket összefogó GSM Szövetség (GSMA) vezette be 2008-ban az SMS utódjaként. A szervezet fő szándéka egy olyan modern kommunikációs protokoll létrehozása volt, amely felváltja az elavult, nem hatékony és nem biztonságos SMS-t. Néhány évvel azután, hogy a GSMA bevezette az RCS-t, a GSMA megkereste a Google-t a szabvánnyal kapcsolatban – mesélte el a 9to5Google munkatársának Hiroshi Lockheimer, a Google platformok és ökoszisztémák részlegének vezető alelnöke.
A Google az RCS-t vizsgálva rájött, hogy a GSMA-nak igaza van, és az akkoriban közel 20 éves SMS korszerűsítésre szorul. Ez még az iMessage bejelentése előtt történt. Később az Apple is ugyanerre az álláspontra jutott az SMS-sel kapcsolatban, és úgy döntött, hogy az iMessage-t választja az elavulttá váló protokoll helyett. Azonban az iMessage-t csak az iPhone-osok (iOS-esek) használhatják. A Google közben tovább fejlesztette az RCS lehetőségeit, és 2019-ben bevezette az RCS Chatet, hogy megkönnyítse a felhasználók számára az RCS-hez való hozzáférést. A Google RCS szolgáltatásának – a tavalyi Google I/O fejlesztői konferencián közölt adatok szerint – több mint 500 millió felhasználója van.
Kivezeti az egyik ingyenes üzenetküldési szolgáltatását a Vodafone
Néhány héten belül megszünteti az ingyenes üzengetést lehetővé tévő, internetalapú RCS Chat szolgáltatást a Vodafone, ami eddig a brit, egykori anyavállalat szervereit használta.
Nagyon fontos viszont látni, hogy a Google nem akarja, hogy az RCS kiváltsa bármelyik népszerű chat-alkalmazást. Minden alkalmazásnak megvan a maga célja, és a Google nem gondolja, hogy az RCS megváltoztatja ezt. A Google csak valami jobbat akar alapértelmezettként – hangsúlyozta Lockheimer. Ezzel javulhatna az élmény, tette még hozzá, azonban ez nem történhet meg az Apple együttműködése nélkül.
A 9to5Google szerkesztője szerint egy valami világos: a Google valóban azt akarja, hogy az RCS elinduljon az Android platformon kívül. Sok elmélet létezik arra vonatkozóan, hogy vajon miért is akarja ezt. Egyesek úgy gondolják, hogy a cél az adatgyűjtés, azonban ez az alapértelmezés szerint engedélyezett végpontok közötti titkosítás miatt valószínűtlen. Mások azt feltételezik, hogy a Google lebontana ezzel egy téglát az Apple kertjét körülvevő falból, de az alelnök ezt is cáfolta. Az Apple ugyanis, ha akarja, kiválaszthatja, hogy az RCS mely részeit kívánja megvalósítani. Ha csak végpontok közötti titkosítást és jobb csoportos csevegést akarnak hozzáadni, megtehetik. Az Apple eközben mindent megtehet a fallal körülvett kert fenntartása érdekében, miközben javítja a biztonságot és az egyéb élményeket.
Az üzenetküldés az Android felhasználók számára megoldott. Ha valaki most vásárol egy új Android-telefont, akkor azon az alapértelmezett üzenetküldő kliens valószínűleg a Google Messages RCS-chattel. Még a régebbi eszközökre is csak egy hivatalos Google-alkalmazást kell telepíteni a Play Áruházból. Az Android-felhasználók világszerte kapcsolatba léphetnek egymással az RCS-en keresztül. Ráadásul a kapcsolat peer-to-peer titkosítása a Signal protokoll használatával történik, személyesen és csoportos csevegésekben (jelenleg béta verzióban) akár 100 főig. Az SMS-ekkel kapcsolatos problémák tehát már nem állnak fenn az Android-felhasználók túlnyomó többségénél. A probléma most az iPhone felhasználókat érinti – állítja Lockheimer. Ha ugyanis egy Apple-felhasználó az Üzenetek (Message) alkalmazást használja, hogy kommunikáljon egy Android-felhasználóval, az üzeneteket hagyományos SMS-ekként küldi el a rendszer, és nem lesznek biztonságosak. Tehát az Apple rossz szolgálatot tesz a felhasználóinak.
„Sajnálom azokat az iPhone felhasználókat, akik megtapasztalják a leromlott funkciókat, szóval jó lenne, ha ezt elhoznák nekik. És persze a jobb biztonságot is. Az Android-felhasználók jól érzik magukat, teljes biztonsággal üzengethetnek egymásnak, és az bizony enyhén szólva is bizarr, hogy amikor kapcsolatba lépnek egy iPhone-ossal, akkor leromlott biztonsággal találkoznak" – mondta az alelnök. Hozzátéve, hogy amit ő, pontosabban a Google akar, az valami jobb és biztonságosabb, mint az SMS.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.