Tech hvg.hu 2023. március. 27. 10:05

Pert vesztett az internet nagy archívuma, befellegezhet a digitalizált könyvek netes olvasgatásának

Első fokon pert veszett az Internet Archive azt a kezdeményezését illetően, hogy könyveket olvasna be, majd digitális formában kölcsönözhetővé tenné ezeket. A nagy amerikai könyvkiadóknak ugyanis nagyon nem tetszett ez az ötlet.

Hagyományos könyvtárakhoz hasonlóan áll nyitva bárki számára az Internet Archive, hogy elérhetővé tegyen elektronikus formában létező gyűjteményeket. Az archívum sokak által örvendetesnek tartott kezdeményezése volt az Open Library program, ami lehetővé tenné a felhasználók számára, hogy a neten nézzék meg a fizikai könyvek digitalizált változatait.

Az Open Library – magyarázza a The Verge – az ellenőrzött digitális kölcsönzésnek (CDL) nevezett koncepció köré épül. Ez egy olyan rendszer, amelyben a könyvtárak digitalizálják a gyűjteményükben lévő könyvek másolatait, majd hozzáférést kínálnak hozzájuk e-könyvként (azonban ha egy könyvtár csak a könyv egyetlen példányával rendelkezik, akkor egyszerre csak egy személy férhet hozzá az e-könyvhöz. Ez az úgynevezett „saját/kölcsön arány”.) A CDL különbözik az olyan szolgáltatásoktól, mint az OverDrive vagy az Amazon Kindle könyvtára, amely a kiadók által hivatalosan engedélyezett e-könyveket kínál. A CDL egy viszonylag nem szabványos gyakorlat, részben azért, mert az Egyesült Államok szerzői jogi törvényeinek olyan értelmezésén alapul, amelyet még nem teszteltek szigorúan a bíróságon – de ez hamarosan megváltozik.

Ahogy a fizikai könyvtárak bezárták a kapuikat a koronavírus-járvány első hónapjaiban, az Internet Archive elindította az Országos Sürgősségi Könyvtárat, megszüntetve a „saját/ kölcsön arány” korlátozást, azaz korlátlan számú ember számára tette elérhetővé az egyes e-könyveket kéthetes kölcsönzési időszakra. Ki is akadtak ezen a kiadók (meg néhány szerző is). A Hachette Book Group, a HarperCollins Publishers, a John Wiley & Sons és a Penguin Random House jogi útra terelték a dolgot.

A kiadók azonban – írja az említett forrás – nemcsak az Országos Sürgősségi Könyvtárat vették célba, hanem az Open Libraryt és általában a CDL elméletét is. A szolgáltatás „ipari méretű, szándékos digitális kalózkodásnak minősül” – áll a panaszukban. „Anélkül, hogy a szerzőknek vagy kiadóknak fizetne, az Internet Archive beszkenneli a nyomtatott könyveket, feltölti ezeket az illegálisan szkennelt könyveket a szervereire, és a könyvek szó szerinti digitális másolatait teljes egészében nyilvános webhelyeken terjeszti. Néhány kattintással bármely internetkapcsolattal rendelkező felhasználó letöltheti a szerzői jog által védett könyvek teljes digitális másolatát.” Általánosabban fogalmazva: „A CDL jócskán kívül esik a szerzői jogi törvényeken, és azon a téves előfeltevésen alapul, hogy a nyomtatott könyv és a digitális könyv ugyanazokkal a tulajdonságokkal rendelkezik.” A CDL szószólói viszont azzal érvelnek, hogy ez filozófiailag hasonló a hagyományos kölcsönzéshez, amely lehetővé teszi, hogy sok ember hozzáférjen ugyanahhoz a könyvhöz, miközben azt csak egyszer vásárolja meg a könyvtár.

Nos, megtörtént az első döntés a perben: egy szövetségi bíró a könyvkiadók javára döntött. Az indoklás szerint az Internet Archive-nak engedélyt kellett volna kérnie a kiadóktól, mielőtt kölcsönözhetővé tette volna azokat. A bíró úgy véli, hogy az Internet Archive könyvtárából származó „állítólagos haszon nem tudja felülmúlni a kiadókat érő piaci károkat”. A bíró elvetette azokat az érveket is, amelyek szerint az Internet Archive elméletileg segíthetett volna a kiadóknak több példányt eladni a könyveikből, mondván, erre nincs közvetlen bizonyíték, és „irreleváns”, hogy az Internet Archive megvásárolta a saját példányait a könyvekből, mielőtt másolatokat készített volna online közönsége számára. A tárgyalás során szerzett adatok szerint az Internet Archive jelenleg mintegy 70 000 e-könyvet kölcsönöz ki naponta.

„A kiadói közösség hálás a Bíróságnak a szerzői jogi törvény egyértelmű megerősítéséért és a kialakult precedens tiszteletben tartásáért” – nyilatkozta az Amerikai Kiadók Szövetségének elnök-vezérigazgatója, hozzátéve, reméli, hogy a mostani döntés oktató jellegű lesz az alperes és mindenki számára, aki a köztörvényeket saját érdekei szempontjából kényelmetlennek találja.

Az Internet Archive ezt nem egészen így gondolja, és fellebbezni fog. „Az alsófokú bírósági döntés csapást mér minden könyvtárra és az általunk kiszolgált közösségre” – írja blogbejegyzésében az Internet Archive's Open Libraries igazgatója. „Ez a döntés hatással van az Egyesült Államok azon könyvtáraira, amelyek az ellenőrzött digitális kölcsönzésre támaszkodnak, hogy összekapcsolják olvasóikat az online könyvekkel. Hátráltatja az információkhoz való hozzáférést a digitális korszakban, minden olvasónak ártva, mindenhol.”

Azonban ha az Internet Archive elveszíti a pert, akkor dollármilliárdokat kell fizetnie. Ez veszélyeztetheti működésének más részeit, például a Wayback Machine-t, amely megőrzi a webhelyeket, és mára létfontosságú archívummá vált.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?