A NASA Curiosity nevű Marsjárója két olyan felvételt is készített a vörös bolygó égboltjáról, amihez foghatót eddig nem sikerült megörökíteni ott.
Régóta vizsgálják már a tudósok a Marsot különböző robotokkal, hiszen ha minden jól megy, egy nap ember is élhet majd a felszínén. Ennek köszönhetően jó néhány lenyűgöző képet láthattak már az elmúlt években a vörös bolygóról, ám egy nemrégiben készült felvétel még ezeket is képes volt überelni.
A NASA közlése szerint a Curiosity Marsjáró február 2-án örökített meg egy gyönyörű naplementét a Mars égboltján – számolt be róla az Interesting Engineering. A robot kamerája úgynevezett „krepuszkuláris sugarakat”, vagy más néven árnyéksávokat fotózott le. Ez a jelenség a Földön is ismert: naplemente idején látható, amikor a horizont alá bukó égitest ragyogó sugárkoszorúval borítja be az égboltot.
A szakembereknek eddig ilyet nem sikerült a Marson látniuk, így a mostani alkalom egészen különleges volt. A látványt fokozta, hogy a bolygó légkörében lévő felhőt is megvilágította így a Nap, ami több színben pompázott.
A felhők egyébként segítenek a tudósoknak abban, hogy jobban megértsék a Mars működését. A vörös bolygón lefotózott felhők magasabban helyezkednek el, mint a földiek, a mérések szerint pedig szárazjégből állnak. Ez azt jelenti, hogy a légkör azon részén jóval hűvösebb az idő, mint a felszínen.
A felhők vizsgálta emellett a marsi időjárást is segít tanulmányozni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.