Van, amikor érdemes szervizbe vinni a notebookot, de olyan probléma is akad, melynek elhárításához szó szerint fél perc elég.
Általánosságban elmondható, hogy több olyan alkatrész is meghibásodhat, amely felelős a laptop töltéséért, így a legfontosabb a hiba forrásának pontos meghatározása. A leggyakoribb – ha nem tölt a gép –, hogy valamilyen hardverhibája van vagy a laptopnak, vagy az akku ment tönkre.
„Ha a töltőkábel vagy az aljzat károsodott, a laptop nem fog megfelelően tölteni, ezt érdemes ellenőrizni először. Ezt csak egy szakember tudja megállapítani és tesztelni, semmiképp nem érdemes otthon szétszedni. Előfordulhat, hogy a csatlakozó aljzat hibásodott meg, ebben az esetben a töltő nem fog kapcsolódni. Ha azonban az akkumulátor meghibásodott vagy túl öreg már, akkor érdemes újra cserélni. Belső áramkör meghibásodása esetén – ritkán, de előfordulhat – szintén szakemberhez kell fordulni, mert alaplap hiba is lehet az oka” – sorolja Tóth Roland, a felújított laptopokkal foglalkozó Furbify szakértője.
A szakember szerint azért otthon, saját kezűleg is meg lehet próbálkozni a kisebb gondok elhárításával. Olyan gép esetében, melyből ki lehet pattintani az akkumulátort, vegyük ki és tartsuk 30 mp-ig lenyomva a kikapcsoló gombot, majd utána helyezzük vissza az aksit. Némely esetekben már ennyivel is megoldhatjuk a problémát. Bizonyos laptopoknál erre külön modul van: például az Acer sok gépének alján van egy – akkumulátoros ikonnal jelzett – lyuk: ha azt egy tűvel lenyomják 30 másodpercig, az szintén reseteli a telepet.
Gyakori tévhit még mindig, hogy az újonnan vásárolt akkus készülékeket „ki kell sütni”, vagyis teljesen lemeríteni és feltölteni pár ciklusban. A szakértő szerint viszont ez már jó ideje nem szükséges, sőt még kárt is okozhatunk vele. „A modern akkukat nem szabad teljesen lemeríteni. Ezt nem tolerálja sem a notebook, sem a telefonok aksija. Minél többször merítjük le az eszközöket teljesen, esetleg még rá is indítunk párszor az üres aksira, annál nagyobb eséllyel csökkentjük a maximális élettartamát” – hangsúlyozza a szakértő.
Nézze csak: szinte biztos, hogy eddig ön is rosszul töltötte a telefonját
Nem csak azért tart ki olyan rövid ideig az okostelefonja, mert a gyárban nem raktak elég nagy akkumulátort bele. A jelenség mögött részben az áll, hogy rosszul töltjük, szinte mindannyian.
Ha az akkumulátor vagy a töltő cserére szorul, akkor érdemes alaposan ellenőrizni a kompatibilitást, mert egy nem megfelelő eszköz teljesen tönkre is teheti a notebookot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.