Tech László Ferenc 2023. február. 26. 17:00

50 megapixelesen egészen szuper Leica kamerával megérkezett a Xiaomi új csúcsmobilja, kipróbáltuk a 13 Prót

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Megnéztük, hogy mire képes a kínai gyártó első Leica kamerás, világszerte kapható készüléke, a felettébb gyors processzorral szerelt, kevesebb, mint 20 perc alatt teljesen feltölthető és végre vízálló Xiaomi 13 Pro.

A Xiaomi egy évvel ezelőtt mutatta be 2022-es csúcsmobilját, a 12 Prót, melyet gyorsan megszerettünk, de mindössze 2x-es optikai zoomja és a vízállóság hiánya miatt azért bőven kritizáltuk is. Nyáron aztán kijött az első Leica kamerás Xiaomi, mely általunk is alaposan letesztelt 12S Ultrát azonban hivatalosan csak Kínában lehetett kapni. Az ősz már a felső-középkategóriás Xiaomi 12T Próról szólt, mely elsősorban 200 megapixeles főkamerája révén rúgta be az ajtót.

Most pedig itt a 2023-as nagyágyú, az Európában elsőként Leica technikával elérhető Xiaomi 13 Pro, melynek olyan nem gyenge riválisokkal kell felvennie a harcot, mint például a nemrég érkezett Samsung Galaxy S23 Ultra, vagy a világ legjobb kamerás telefonjaként jegyzett Huawei Mate 50 Pro.

László Ferenc

Méretkérdés

A Xiaomi 13 Pro határozottan kisebb a többek közt a beépített ceruza miatt is igen méretes S23 Ultránál, bár kicsinek semmiképp sem nevezhető. A kínai gyártó újdonsága körülbelül akkora, mint a két évvel ezelőtti S21 Ultra vagy a tavaly őszi iPhone 14 Pro Max.

Az elődjével lényegében megegyező méretű 13 Pro kicsit nehezebb lett, így a tömege már eléri a 229 grammot. A minőségre nem lehet panasz, a high-end életérzés maximálisan adott. A tesztkészülék fekete kerámia hátlapja nagyon mutatós, és annyira tükröződik, hogy kis túlzással élve akár sminkelni is lehet a segítségével.

László Ferenc

Ellenben kár, hogy szinte mágnesként vonzza magára az ujjlenyomatokat, és annyira csúszik, hogy emiatt többször majdnem kiesett a telefon a kezünkből. Erre az az átlátszó szilikontok jelenthet megoldást, mely figyelmes módon az alapcsomag részét képezi.

Az alumíniumkeret alul és felül kicsit laposabb lett, és bár idén Harman Kardon logó nélkül, összességében véve mégis szebb hangzással, teltebb basszusokkal szolgál a sztereó hangszórópár. A bekapcsológomb némileg nagyobb lett, a kijelzőbe integrált ujjlenyomat-szenzor változatlanul gyors és megbízható, és akár pulzusmérésre is használható.

Végre hallgattak a vásárlói visszajelzésekre és gondoskodtak az IP68-as víz- és porállóságról, így már nem tesz kárt a technikában egy 1,5 méter mélyre történő 30 percülés merülés.

Alapáras felhozatal
László Ferenc

Fényerős

Az oldalain minimálisan lekerekített OLED panel változatlanul 6,73 colos méretű, hatalmas felbontású és 120 Hz-es frissítési sebességű. A színhőmérsékletet szenzoros automatika állítja, tapasztalataink szerint mindig egy kicsit az ideálisnál picit melegebbre tekerve a színeket, de ez a funkció egyszerűen kikapcsolható.

Az 1000-1500 nites maximális fényerő 1200–1900 nitre nőtt, vagyis az S23 Ultránál kicsit nagyobb, az iPhone 14 Pro Maxnél némileg szerényebb fényerőt kapunk. A lényeg, hogy még a szikrázó februári napsütésben is minden körülmények mellett jól láttuk a kijelzőn megjelenített tartalmakat.

László Ferenc

A tekintet észlelés révén addig nem kapcsol ki a képernyő, amíg nézzük, továbbá említést érdemel a részletesen személyre szabható AOD készenléti kijelző, a dupla koppintásos/felemeléses ébresztési lehetőség, illetve az egykezes használatot segítő üzemmód.

A 13 Pro Achilles sarka a szelfikamera, mely a korábbinál némileg több helyet foglal el a gyönyörű kijelző felső-középső részéből. Ezen még gyorsan túl lehet lendülni, azon viszont kevésbé, hogy a 32 megapixeles egységből még mindig hiányzik az autofókusz, és a 4K/60 fps videóra képes frontkamerák korában egyenesen ciki, hogy az elülső modullal rögzített mozgóképeink csak Full HD/30 fps kvalitásúak.

László Ferenc

Kínai-német koprodukció

Bár a Leica kameraszettnek, illetve a két nagyvállalat egyműködésének hamarosan külön cikket szentelünk, természetesen ezúttal is jövünk a képalkotással kapcsolatos főbb tudnivalókkal és a tesztképekkel.

A legfontosabb újdonság a 12S Ultrából érkezett főkamera, melynek 50 megapixeles felbontása ma már nem túl nagy truváj, az átlagnál messze nagyobb 1 colos szenzormérete viszont már annál inkább. Íme egy összehasonlítás, hogy hogyan viszonyul egymáshoz a 200 megapixeles, de kisebb lapkás tavalyi 12T Pro és a vadonatúj 13 Pro.

László Ferenc
László Ferenc

A képminőség minden körülmények mellett javult, az élességállítás gyors és pontos. A 0,6x-os nagylátószögű kamera a mai elvárásoknak megfelelően végre autofókuszos és 5 centiméteres közelpontú makrózást tesz lehetővé.

Az 5x-ös zoomos 12S Ultrától eltérően nem periszkópos, hanem normál telefotó egység rengeteget fejlődött a 12 Próhoz képest, 2x-es helyett 3,2x-es nagyításra képes, és a lebegő lencsecsoport révén teljesen új megközelítésű, 10 centiméteres minimális tárgytávolságú makrófotókat készíthetünk vele.

László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

Zoom fronton továbbra is rugalmasabb megoldást biztosít a 3x-os és 10x-os optikai nagyításra képes S23 Ultra, melynek 100x-os digitális zoomja is jobban használható a 13 Pro maximum 70x-es zoomjánál. Ugyancsak a Samsung malmára hajtja a vizet a 30 fps sebességű 8K videófelvevő, a Xiaomi másodpercenként 24 képkockás 8K mozgóképei nem mutatnak annyira jól.

László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

Belsőségek

Az Android 13 operációs rendszer szinte teljesen magától értetődik, a ráhúzott MIUI 14 felhasználói felület szélsebes és egyszerűen használható, de kevés igazi újdonsággal szolgál az elődjéhez képest.

A fürge működésben nemcsak a remek optimalizáció, hanem a csúcskategóriás chipset is fontos szerepet játszik. A Snapdragon 8 Gen2 ráadásul nem egyszerűen csak szupergyors, hanem kevésbé is melegszik és a fogyasztása is szerényebb.

László Ferenc

A hozzánk érkezett Xiaomi 13 Próban 12/512 GB memória található, így a microSD bővíthetőség nem igazán hiányzik – az alapmodellt 8/128 GB-tal szerelik, de ez nálunk várhatóan nem lesz kapható. Az 5G és a wi-fi 6e sebességére nem lehet panasz, és elvileg hamarosan wi-fi 7 minősítést is begyűjt a telefon.

A Bluetooth verziószáma 5.2-ről 5.3-ra ugrott, kapunk NFC-t és távirányításra használható infravörös portot, viszont kár, hogy a csak 2.0-ás USB-port miatt sokáig tart a nagyméretű médiatartalmak telefonról történő vezetékes lementése.

László Ferenc

Az egycellás akkumulátor kapacitása 4600-ról 4820 mAh-ra nőtt, ami elmarad az S23 Ultra kereken 5000-es értékétől, mindenesetre a 13 Pro 1-1,5 napos üzemidejére sem lehet panasz. Töltés fronton pedig köröket ver kínai delikvensünk a koreai riválisára.

Míg a Samsung csak kábelt ad alapáron, töltőfejet nem, addig a Xiaominál ott lapul a dobozban egy kiváló GaN töltő, mellyel 19 perc alatt megoldható egy teljes töltés. Viszonyításképp, a lemerült S23 Ultrát legutóbb 57 perc alatt tudtuk 100 százalékra tölteni. Utóbbi 15 W-os wireless tölthetősége is fényévekkel lassabb, mint a 13 Pro 50 W-os megoldása.

László Ferenc

Konklúzió, árak

+: remek minőségérzet, gyors működés, Leica kamera, IP68-as vízállóság, jobb kijelző és hangszórók, valódi gyorstöltés.

: gyenge szelfikamera, a videófelvevő nem az igazi, az USB port csak 2.0-ás, nem bővíthető.

A Xiaomi 13 Pro több lényeges területen komoly fejlődést mutat az elődjéhez képest. "Személyében" egy igazi 2023-as csúcsmobilt ismertünk meg, mely szélvészgyors, kiváló fotókat készít és percek alatt rengeteg tölthető az akkumulátorába.

A színötös bizonyítványba sajnos némileg belerondít a szelfikamera és a vártnál gyengébb videófelvevő, illetve az 525 ezer forintos árral sem biztos, hogy mindenki gyorsan meg tud barátkozni. A forgalmazás március 8-án kezdődik meg.

Viszonyításképp, a Samsung Galaxy S23 Ultra 610-790 ezer forintba kerül, és az Apple 630–930 ezer forintot kér az iPhone 14 Pro Maxért.

Házon belüli olcsóbb alternatíva a szintén most debütált Xiaomi 13, mely az elődjénél kicsit nagyobb kijelzőt és jobb kameraszettet vonultat fel 390 ezer forint magasságában. Ugyancsak említést érdemel a 200 megapixeles Xiaomi 12T Pro, mely cikkünk írásakor 250 ezer forint magasságában indul.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.