Tech hvg.hu 2023. február. 21. 15:33

Mi történt az Apple nagy mesterségesintelligencia-találkozóján?

Bár az Apple nevét ritkábban lehet hallani a mesterséges intelligencia vonatkozásában (mint például a Microsoftét vagy a Google-ét), ez azonban nem jelenti azt, hogy ne foglalkoznának ezzel a területtel Cupertinóban. Például évenként mesterséges intelligencia „csúcstalálkozót” rendeznek, belső körökben.

A mesterséges intelligencia WWDC-jként is emlegetik az Apple éves, saját dolgozóinak szervezett rendezvényét, amelynek középpontjában természetesen az MI áll. Idén is sor került a belső csúcstalálkozóra, a folyamatban lévő gépi tanulás és a mesterséges intelligencia fejlesztéseinek megvitatására. Az idei esemény különlegessége, hogy a Covid-járvány kitörése óta először vehettek rajta részt személyesen az alkalmazottak. A Steve Jobs színházban tartott összejövetelt azon munkavállalóknak is közvetítették, akik nem tudtak megjelenni.

Wikipedia/Justin Omont

Idén minden eddiginél nagyobb hangsúlyt kapott ez a rendezvény, hiszen sosem látott tempóban törnek előre a mesterséges intelligenciára épülő fejlesztések. Viszont csalódnia kell annak, aki izgalmas, az MI-vel kapcsolatos bejelentésre várt. Ugyan az Apple mesterséges intelligenciáért felelős vezetője azt mondta az alkalmazottaknak, hogy a gépi tanulás gyorsabb tempóban fejlődik, mint bármikor, és az Apple ez irányú tehetsége az élvonalban van, nem történt semmiféle ezzel kapcsolatos bejelentés, semmiféle utalás a ChatGPT-re vagy az új Bingre – írja rövid összefoglalójában Mark Gurman, a Bloomberg Apple-szakértője.

A szakértőket mindez nem lepte meg túlságosan. A mostani MI-csúcsot az alkalmazottaknak tartották, és feltehetően inkább a stratégiáról és az ütemtervről szólt, nem pedig konkrét funkciók bejelentéséről. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a következő generációs chatbot nem készül, de – véli a MacWorld – valószínűleg nem fog megjelenni az idei WWDC-n. A ChatGPT, a Microsoft Bing és a Google Bard iránti óriási figyelem mellett az Apple-nek minden bizonnyal kellett volna egy kis időt szánnia arra, hogy megmutassa vagy megvitassa a mesterséges intelligencia legújabb fejlesztéseit, amelyek szinte biztosan kiszivárogtak volna.

Azt azért látni kell, hogy ha nem is hangosan, de már számos alkalmazásába integrált gépi tanulást az Apple. Egyre gyakrabban hajtat végre gépi tanulási feladatokat helyben az eszközön, olyan hardvereken, mint az Apple Neural Engine (ANE) vagy a vállalat egyedi tervezésű GPU-i (grafikus feldolgozó egységei). A gépi tanulás és a mesterséges intelligencia mára áthatja például az iPhone számos funkcióját, bár az Apple nem hirdeti olyan hangosan ezeket a technológiákat, mint egyes vetélytársai. Többen is azzal azzal érvelnek, hogy ez a megközelítés teszi megkülönböztethetővé az Apple stratégiáját a konkurensekétől. Még dedikált weboldalt is szánt az Apple a gépi tanulásnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.