A Tokóiói Egyetem mérnökei egy olyan robotpókot építettek, amit a járásban és a repülésben is a lábaira szerelt 16 rotor segít.
Ha esetleg fél a pókoktól, irtózik a robotoktól vagy kiveri a víz a drónoktól, akkor sajnálattal kell közölnünk: ez nem az ön napja. A Tokiói Egyetem mérnökei ugyanis kifejlesztettek egy robotpókot, ami arra is képes, hogy repüljön.
A Gizmodo beszámolója szerint a természetnek köszönhetően a pókok már kifejlesztették a „repülés” képességét: nagyjából 3 méter hosszú pókhálót használnak arra, hogy ejtőernyőzéssel közlekedjenek. Ezt ismerjük úgy, hogy ökörnyál. A mérnökök ezt (még) nem tudják leutánozni, ezért az általuk kifejlesztett robotpókot drónokkal kereszteztek.
Mindez nem volt egyszerű. Ahhoz, hogy egy robot lépkedni tudjon, olyan szerkezetekkel kell ellátni, amelyek összességében igen nehezek. Még a Boston Dynamics robotkutyája is majdnem 32 kilogrammot nyom, pedig az már egy vékony szerkezet. Éppen ezért egy négy lábbal ellátott robotpókot sem könnyű a levegőbe emelni.
A SpherIcally vektorable and Distributed rotors assisted Air-ground amphibious quadruped Robot (Spidar) nevű eszköz különlegessége abban rejlik, hogy könnyű, de viszonylag gyenge szervomotorokat használ a csuklós végtagjain, amelyek valójában nem elég erősek ahhoz, hogy a 15 kilogrammos bot önállóan állni tudjon.
Ehelyett a lábaira négy-négy propellert szereltek, amelyek segítenek megemelni azokat, így lépkedni – kúszni – is képes a szerkezet. Amennyiben pedig olyan akadályba ütközik, amit nem tud leküzdeni, egyszerűen a levegőbe emelkedik és átrepül felette.
A Spidar akkumulátorai arra elegendőek, hogy 18 percen át járjon, vagy 9 percen át repüljön a gép. Ez egyelőre nem túl sok, így nem is kell attól tartanunk, hogy a robotpók az éjszaka folyamán egyszer csak berepül az ablakunkon. Meg persze azért sem, mert a 16 rotor elég nagy zajt csap ahhoz, hogy még időben be tudjuk előtte csukni az ablakot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
(Kiemelt kép forrása: YouTube / Moju Zhao)