1907 óta alig néhány tucat embernél diagnosztizáltak idegen akcentus szindrómát, amit az agy károsodása vált ki. Legutóbb egy 50 éves amerikai férfinél tapasztaltak ilyet.
Egy, a BMJ Case Reports című tudományos lapban megjelent publikáció szerint az amerikai Duke Egyetem tudósai igen különleges tünetet észleltek egy 50-es éveiben járó prosztatarákos betegen. Mint írják, a férfi ír akcentussal kezdett beszélni, amihez hasonló jelenséget csak nagyon ritkán tapasztalni.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint a férfit az áttétes prosztatarákja miatt kezelték az orvosai, amikor a beteg hirtelen ír akcentussal kezdett el beszélni – annak ellenére, hogy egyetlen ír felmenője sincs. A férfi a kezelések ellenére belehalt a daganatos megbetegedésbe.
Az idegen akcentus szindrómát 1907-ben írta le először az orvostudomány, és bár ennek már több mint száz éve, eddig csupán néhány tucat ember esetében sikerült ezt a tünetet leírni. A tünetegyüttes a beszéd szabályozásáért felelős agyi terület károsodásával áll összefüggésben.
Az eddig dokumentált esetek során japánról koreaira, brit angolról franciára, amerikai angolról brit angolra, sőt spanyolról magyarra is váltottak már a betegek. Beszéd közben rengeteg hibát vétenek a betegek, valamint hangsúlyozni is rosszul hangsúlyoznak. Ezeket a hibákat a hallgatóság akcentusként érzékeli.
Először készült 3D-s kép prosztatarákról, a kutatók szerint ez segíthet megérteni a betegséget
Az eredmény azért is hangsúlyos, mert a korábbiaknál is sokkal részletesebben lehet vizsgálni a kórt.
A szakemberek úgy vélik, hogy ennél a betegnél az akcentust egy paraneoplasztikus neurológiai rendellenesség okozta. Ez egy olyan állapot, amikor az agy károsodását a szervezet más részén lévő daganatra adott immunválasz váltja ki.
2021 márciusában egyébként egy olyan esetről számoltak be az orvosok, amikor egy ausztrál nő ébredt akcentussal, miután kivették a manduláját.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.