Tech hvg.hu 2023. január. 25. 10:03

Nukleáris hajtóművet tesztelne a NASA, hogy gyorsabban jussunk el a Marsig

A NASA az amerikai védelmi minisztériumhoz tartozó fejlesztő részleggel közösen 2027-ben tesztelné le azt az új hajtóművet, ami segítene az űrhajósoknak a gyorsabb űrutazásban.

A NASA nagyon szeretné, ha embert is tudna küldeni a Marsra. Bár ez technikailag lassan lehetségessé válik, komoly előrelépést jelentene egy olyan hajtómű kifejlesztése, ami a jelenlegi 6-7 hónap helyett jóval rövidebb idő alatt segítene eljutni a vörös bolygóig.

Hogy mindez megvalósulhasson, a NASA együttműködik az amerikai védelmi minisztériumhoz tartozó fejlesztő részleggel (DARPA), a cél pedig az, hogy egy, a nukleáris termikus meghajtás (nuclear thermal propulsion, NTP) elvén működő hajtóművet tudjanak tesztelni a világűrben.

Bill Nelson, a NASA igazgatója azt reméli, hogy már 2027-ben bemutathatják az NTP-t, amivel az űrhajósok „minden eddiginél gyorsabban közlekedhetnek a világűrben”. A szervezet a Draco-program keretében végzi el a hajtómű műszaki fejlesztését, amit aztán a DARPA kísérleti űrhajója kap majd meg.

Az Engadget beszámolója szerint az amerikai kutatók már az 1940-es évektől kezdve vizsgálták, hogy az atomenergiát hogyan lehetne repülésre használni. Ez a projekt sokáig futott, ám az 1970-es évek elején a költségvetési megszorítások miatt lefújták a projektet – még azelőtt, hogy a NASA elvégezhette volna az első tesztrepüléseket.

Természetesen kockázata is van az ilyen hajtóművek használatának, hiszen ha meghibásodik, akkor a légkörben szétszóródhat a radioaktív anyag. Emellett viszont negyedével is csökkentheti a Marsra tartó utazás idejét. A NASA egyébként nemrég egy új projektet is támogatni kezdett: Ryan Gosse, a Floridai Egyetem mérnöke egy olyan hibrid hajtóművet álmodott meg, ami 45 napra csökkentheti az utazási időt a Föld és a Mars között.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról