Egy valamit nem akar az ember hallani, amikor áthalad egy hídon: furcsa zajokat. Az amerikai Golden Gate hídnál azonban épp ezt tapasztalják az áthaladó autósok.
Az Egyesült Államok egyik legismertebb építménye egyértelműen a Golden Gate híd, amely a Csendes-óceánt és a San Francisco-öblöt elválasztó szorost íveli át. Amerika második leghosszabb függőhídja azonban ez elmúlt napokban nem a róla készült fotók, hanem egy különös jelenség miatt került be a hírekbe.
A hídon való átkelésük során többen furcsa, kísérteties hangot hallottak. Márpedig ha van valami, amit az ember nem akar hallani egy hídon, az a furcsa, kísérteties hang. Hogy nem kitalációról van szó, azt egy Twitterre feltöltött videó is illusztrálja.
It’s much louder and more disconcerting than in the video, but this whistling noise is what the Golden Gate Bridge sounds like in the rain and wind.#BombCyclone #AtmosphericRiver #bayareastorm pic.twitter.com/9dC0pYbtwk
— Joe Pierre, MD (@psychunseen) January 5, 2023
A zajt akkor lehet hallani, amikor a szél feltámad, így minden valószínűség szerint az váltja ki.
Az IFLScience magyarázata szerint a hangot feltehetően a 2020-ban végrehajtott felújításnak köszönhetően lehet hallani. Ekkor a szerkezetet épp az erős széllökések ellen igyekeztek biztosítani, emellett viszont egy olyan korlátot is felszereltek – az öngyilkosságok kivédése érdekében –, amelynek lécei vékonyak.
Emiatt azonban a nyugati, legalább 35,4 km/h-s szelek mély, míg a 43,5 km/h-s, vagy annál is erősebb széllökések magas hangokat generálnak.
A mérnökök nemrég nekiláttak, hogy kiküszöböljék a problémát. A korlátot szélcsatornában tesztelték, hogy kitalálják, mi lehetne a megoldás. A nyerő ötlet végül az volt, hogy a korlátok végére egy-egy U alakú kapcsot kell tenni, így akadályozva meg, hogy szélörvények keletkezzenek.
A megoldás nem tökéletes, de már majdnem az: 75 százalékkal csökkenteni a szél hangját, így csak rendkívül erős, 101,4 km/h feletti széllökéseknél válik igazán hallhatóvá. Ugyanakkor nem lesz olcsó, körülbelül 450 ezer dollárba, vagyis mintegy 163,7 millió forintba kerül.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.