Tech hvg.hu 2023. január. 23. 09:03

Lebukott egy amerikai egyetemista, a mesterséges intelligenciával íratta meg a dolgozatát

Az amerikai Northern Michigan Egyetem egyik meg nem nevezett diákjának a burka tiltásáról kellett beadandó esszét írnia, ám az oktatója kiderítette: azt nem ő, hanem az OpenAI szövegalkotó mesterséges intelligenciája, a ChatGPT készítette el.

Lebukott egy diák az amerikai Northern Michigan Egyetemen, hogy az esszéjét a ChatGPT segítségével írta meg – számolt be a Futurism. A csalásra Antony Aumann, a kampusz filozófiaprofesszora lett figyelmes, aki a burkaviselés tiltásáról kért házi dolgozatot, ám úgy találta, hogy a koherens és jól felépített szöveget nem a diákja, hanem a mesterséges intelligencia írta.

A diák később bevallotta, hogy valóban a ChatGPT-t használta a dolgozat elkészítéséhez. Bár lebukott vele, a történet jól mutatja, hogy mennyire hatékonyan dolgozik az OpenAI által fejlesztett robot.

Nemrég néhány kutató arra volt kíváncsi, mennyire képes a ChatGPT néhány bemeneti információ alapján olyan tudományos cikkeket alkotni, amelyeket a tudományos lapokban is közölnének. Kiderült, bár az esetek többségében a tudósok még kiszúrták, hogy robot írta a szöveget, az esetek 32 százalékában már nem tudták azt megkülönböztetni a valódi cikkektől. Mindez jól mutatja, milyen lehetőségek és milyen veszélyek rejlenek a mesterséges intelligenciában, valamint azt is, hogy a most csaláson kapott diáknak talán csak nem volt szerencséje, amikor lebukott.

2025-re teljesen megváltozhat az internet 90 százaléka

Nina Schick szerint már 2025-re az online tartalmak 90 százalékát a mesterséges intelligencia állíthatja majd elő. A szakértő szerint ugyanis a ChatGPT és az ahhoz hasonló technológiák teljesen átalakíthatják azt, ahogyan ma a digitális tartalmakat előállítják.

Aumann újraíratta az esszét a diákkal. A szakember elmondása szerint mindig ezt teszi, ha felmerül a plágium gyanúja. A diák ezúttal megúszta komolyabb retorzió nélkül, ám ha újra elkapják, annak már súlyos következményei lehetnek a tanulmányaira nézve.

A The New York Times beszámolója szerint az amerikai állami oktatási intézmények már reagáltak a ChatGPT megjelenésére azzal, hogy kézzel írt esszéket kérnek a hallgatóktól, vagy éppen azzal, hogy csak szóbeli vizsgára kaphatnak érdemjegyet.

Az egyetemek egyelőre nem léptek ezen a téren, ott az oktatókra bízzák, miként reagálnak a ChatGPT megjelenésére és használatára.

Bekövetkezett, amitől sokan féltek: vírusokat is íratnak a lenyűgöző tudású mesterséges intelligenciával

Az elmúlt időszak egyik legizgalmasabb tech-témája, az OpenAI meglepően nagy tudású mesterséges intelligenciája, a ChatGPT volt. Nem is annyira meglepő, hogy a net rosszindulatú szereplői már azon agyalnak, hogyan lehetne alantasabb célokra is bevetni.

Aumann szerint a helyzetet nehezíti, ha a diákok megváltoztatnak néhány szót az esszében, vagy tesznek a szövegbe néhány nyelvtani hibát, a robotszöveg felismerésére készített algoritmusok már nem fogják tudni megkülönböztetni azt a valódi szövegtől. Kérdés, hogy ezek a szoftverek mennyire tartják majd a lépést a ChatGPT-vel.

Aumann a jövőben csak olyan dolgozatokat fogad majd el, amelynek piszkozatát az egyetemi számítógépeken írják majd meg. Azok használatát ugyanis figyelni tudják.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.