Csak idő kérdése volt, hogy valakinek ne legyen elege a mesterséges intelligencia azon képességeiből, amelyekről úgy véli, sérti az üzleti érdekeit. Ezért fordul most bírósághoz a világ egyik legnagyobb képszolgáltatója, a Getty Images.
Hihetetlen ütemben fejlődik a mesterséges intelligencia, és a gépi algoritmusok elképesztő dolgokra képesek. Esszéket írnak, vagy például egy egyszerű megfogalmazás alapján képeket, sőt videókat készítenek. Esetenként olyan művek kerülnek ki tőlük, amelyek a munkájukat féltő művészeket is idegessé tehetik.
Van még egy nagy probléma ezzel kapcsolatban: a meglévő művek felhasználása a mesterséges intelligencia képzésére. Sok művész ugyanis úgy érzi, hogy a mesterséges intelligencia művészete sérti azoknak a művészeknek a szerzői jogait, akiknek a képeit a képzés során felhasználják.
Úgy tűnik, mindez most lépte át a Getty ingerküszöbét. Az amerikai médiavállalat képeket, videókat és zenét értékesít, elsősorban vállalatok, a média és a kreatív szakemberek számára. Árgus szemekkel figyelik mindenütt a világon képeik felhasználását, és gyakran terelik jogi útra a dolgot, amennyiben illetéktelen médiumhasználatot tapasztalnak. A képszolgáltató a napokban bejelentette, hogy jogi lépéseket tesz a Stability AI cég ellen a londoni Legfelsőbb Bíróságon.
A Stability AI a Stable Diffusion nevű nyílt forráskódú mesterségesintelligencia-generátor megalkotója. A Stable Diffusion 2.0 verzió, amelyet 2022 novemberében indítottak el, szöveges leírásokból nagypontosságú képeket készít. (Az MI képességeiről és az fejlődésével egyre problémásabbá váló helyzetről nemrég részletesen is írtunk.)
Senki sem érti, hogyan dolgozik a mesterséges intelligencia, de amit csinál, az elképesztő
Sokakat aggaszt, hogy a mesterséges intelligencia segítségével immár meghökkentően realisztikus fotókat és műalkotásnak tűnő képeket hoznak létre. Milyen hatással lesz ez az emberi kreativitásra, és miért nehéz igazán jó műveket generálni?
A Getty arra hivatkozik, hogy a Stability AI jogellenesen másolt és dolgozott fel több millió szerzői jog által védett képet, azaz megsértette a szellemi tulajdonjogokat, beleértve a Getty Images tulajdonában lévő vagy általa képviselt tartalmakra vonatkozó szerzői jogokat. Azt állítja, hogy a Stability AI illegálisan használta fel a képeit MI-rendszereihez saját kereskedelmi érdekeinek előmozdítása érdekében, figyelmen kívül hagyva „az életképes licencelési lehetőségeket”.
Nagy kérdés, hogy változtatna-e a per kimenetelén, ha bármely felet ügyvéd helyett mesterséges intelligencia képviselné – ahogy erre van is példa az Egyesült Államokban.
A Getty Images emellett azért gyorsan tisztázza, hogy általánosságban nincs kifogása a mesterséges intelligencia használata ellen, állítva, hogy a MI képes ösztönözni a kreatív törekvéseket. Állítólag több meg nem nevezett mesterségesintelligencia-cégnek adták már engedélyt arra, hogy képeikkel tanítsák rendszereiket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.