Tech hvg.hu 2023. január. 13. 07:02

Jönnek a virtuális emberek: van félnivalónk?

Egyelőre még csak Kínában lendült fel érezhetően a virtuális emberek iparága, azonban a kutatók már most figyelmeztetnek a globális elterjedés veszélyeire.

Jelentős terjeszkedésre készül a kínai virtuális humán ipar a műsorszórás, a szórakoztatás, a vásárlás, a banki és az oktatási alkalmazások terén. A digitalizált emberi lények (virtuális emberek) élő közvetítésekben lépnek fel, énekelni tudnak, képesek interakciókra, és egyre népszerűbbek a kínai szórakozóhelyeken – írja a Tech Times.

Elterjedésükben szerepet játszhat, hogy egy 3D-s virtuális személy létrehozásának a költség körülbelül 80 százalékkal esett vissza az elmúlt évben: jelenleg nagyjából 100 ezer jüan (öt és fél millió forint), míg egy 2D-s virtuális személy megalkotása ennek az ötödébe kerül.

A virtuális emberek vevői között vannak pénzügyi szolgáltató cégek, helyi turisztikai testületek és persze az állami média – idézi a CNBC Li Shiyant, a Baidu virtuális emberek és robotikai üzletágának vezetőjét. A szakember arra számít, hogy a virtuális személyek iparága 2025-ig évente 50 százalékkal fog növekedni.

YouTube/TechTheLead

Úgy tűnik, ez a hirdetőket sem hagyja hidegen. A Kantar idén ősszel közzétett felmérése szerint ugyanis a reklámozók 45 százaléka mondta azt, hogy szponzorálná egy virtuális influenszer fellépését, vagy meghívna egy virtuális személyt egy márka eseményére 2023-ban. A China Daily által közzétett piaci kutatások szerint a globális digitális emberek piaca 2030-ban eléri az 527,58 milliárd dollárt, és az összesített éves növekedési ütem 46,4 százalék lesz.

A kutatók viszont máris megkongatták a vészharangot, utalva arra, hogy a robotoknak való kitettség már most is negatív hatással volt a foglalkoztatásra, aminek következtében egyes munkavállalók kiestek a munkaerőpiacról, és nőtt a munkanélküliség. A több mint 15 ezer családtól származó adatok felhasználásával a közgazdászok értékelték az ipari robotok kínai munkaerőpiacra gyakorolt hatását, és úgy találták, hogy a munkaerő nehezen tudott „alkalmazkodni" a robotika által előidézett jelentős változásokhoz. A digitális emberek elterjedése pedig csak tovább fokozza ezt a hatást.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Szabó Yvette 2025. január. 08. 06:30

Washingtonban is pontosan tudják, ki az a Tóni

A magyar kormány is áldozatául esett a távozó Biden-adminisztráció alig leplezett tisztogatásának, és ezzel próbára tette Trump és Orbán barátságát. Arról a szankciós listáról ugyanis nem könnyű lekerülni, amelyre az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma korrupció miatt feltette Rogán Antalt.