A VALL-E nevű mesterséges intelligenciában legalább akkora potenciál van, mint amekkora veszély, hogy visszaélnek vele.
A Microsoft egy új mesterséges intelligenciát fejlesztett, ami felolvassa a leírt szöveget. Ez nem nagy kunszt, az viszont igen, hogy a VALL-E képes bárkinek a hangján megszólalni, méghozzá úgy, hogy nem kell más hozzá, csupán egy három másodperces bemeneti példa.
Az ArsTechnica beszámolója szerint a mesterséges intelligencia nemcsak a hangszínt utánozza le, hanem a beszélő érzelmi hullámzását, sőt a környezet akusztikáját is képes élethűen visszaadni.
Átverhet bennünket a mesterséges intelligencia?
Egyre gyakrabban kapunk bizonyítékokat arra, milyen fejlettek lettek a mesterséges intelligencián alapuló megoldások. Amerikai kutatók azon fáradoznak, hogy leleplezzék a gépi algoritmusokkal elkövetett csalásokat.
A Microsoft mérnökei a VALL-E-t 60 ezer órányi angol nyelvű szöveggel tanították be, ami több mint 7000 különböző embertől származott. A szakemberek szerint jelenleg az utánozni kívánt hangnak hasonlítania kell egy olyan hangmintára, amin a VALL-E-t tanították be.
A rendszer GitHub-oldalán meg is lehet hallgatni, hogy milyen eredményre képes az algoritmus. Az eredmények vegyesek: van, amelyik nagyon jól szól, másoknál viszont egyértelműen hallani, hogy gép beszél. Ez viszont az idő előrehaladtával minden bizonnyal javulni fog.
Megnyomták a pánikgombot a Google-nél az új mesterséges intelligencia miatt
A Google vezére kiadta a vállalat részlegvezetőinek, hogy azonnal kezdjenek a mesterséges intelligencia fejlesztésébe. A tét több százmilliárd dollár és az, hogy a Google üzleti modellje meddig képes kitartani.
A Microsoft a jövőben még több mintán igyekszik kiképezni a VALL-E-t, hogy minél élethűbb legyen.
A fejlesztést a jövőben a csúcskategóriás szövegfelolvasó rendszerekhez ajánlják, ugyanakkor a visszaélés kockázata is benne van a pakliban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.